Președintele interimar al PNL, Ilie Bolojan, a anunțat luni că partidul a decis să intre la guvernare fără să pună condiții legate de funcții sau persoane. Decizia a fost luată în urma unei ședințe a conducerii formațiunii, în care fostul președinte interimar al țării a prezentat o analiză detaliată a situației economice în care se află România.
Potrivit lui Ilie Bolojan, România se află într-o situație gravă din punct de vedere economic. Acesta a declarat că este de părere că și liberalii sunt responsabili „parțial” de toate cele întâmplate în România. Liderul interimar al PNL a anunțat că țara noastră se confruntă cu un deficit bugetar uriaș și o datorie publică în creștere accelerată.
Doar în 2023, diferența dintre veniturile și cheltuielile statului a fost de 150 de miliarde de lei, adică în jur de 30 de miliarde de euro, bani care trebuie împrumutați. În opinia liderului liberal, orice guvern care se va forma va avea o marjă de manevră extrem de mică din cauza acestor dezechilibre.
„Suntem într-o situație complicată. Avem venituri de 570 de miliarde și cheltuieli de peste 720 de miliarde. Diferența e uriașă, iar statul român trebuie să împrumute nu doar pentru a acoperi această diferență, ci și pentru a plăti dobânzile la datoria publică. Gradul de îndatorare va depăși 60% din PIB anul viitor, ceea ce limitează drastic opțiunile oricărui guvern viitor”, a declarat Ilie Bolojan.
El a precizat că liberalii trebuie să înțeleagă că PNL este parțial responsabil de această situație. Tocmai de aceea, partidul a luat decizia de a merge la guvernare fără să pună condiții legate de un nume de premier sau diferite funcții. Prioritatea, spune Bolojan, este să fie stabilizat bugetul și evitat un colaps economic.
„Aceasta este realitatea și trebuie să le spunem cetățenilor noștri și am prezentat colegilor această realitate și răspunderea pe care o are întreaga lume politică românească pentru a rezolva aceste probleme. Asta înseamnă că, indiferent cineva fiind guvernare, va trebui să lucreze la un pachet complex de probleme care, pe de-o parte, să reducă cheltuielile de funcționare ale statului, să elimine risipa și să cheltuiască eficient banul.
Pentru aceasta, votul pe care l-au dat colegii și a fost un vot cu o majoritate foarte mare a fost să ne asumăm această răspundere de a participa la guvernare, fără a condiționa sub nicio formă de funcții sau de persoane, dar să punem greutate, în primul rând, pe partea de reducere de cheltuieli și, apoi, pe aspectele care țin de eventualele creșteri de taxe și de impozite”, a declarat Ilie Bolojan.