„Mister” consideră că bosniecii ne-au făcut probleme încă din startul confruntării, având un presing avansat, în timp ce „tricolorii” nu au reușit să își facă jocul în zona ofensivă.
Ilie Dumitrescu a vorbit despre prima repriză a confruntării dintre România și Bosnia, explicând ce nu a funcționat în jocul „tricolorilor”: „Ne-au surprins pe început de meci cu un presing avansat, am suferit și în linia de mijloc.
N-am reușit să jucăm în liniile ofensive. Am avut o situație bună, Florin Tănase i-a trimis o minge bună lui Bancu, cel care l-a lansat pe Drăguș, care și-a făcut bine mingea, dar finalizarea nu a fost cea mai bună”.
„Ne-am creat situații, însă nu am fost periculoși în ultimii 20 de metri. Ofensiv avem Ianis Hagi, Alibec. Poate va intra Ianis Hagi, pe care îl vedem la încălzire”, a mai spus Ilie Dumitrescu, la TV DigiSport.
Bogdan Stelea a comentat și el prima repriză a meciului cu Bosnia, fiind de părere că adversarii ies mult prea ușor, fără să fie presați, din apărare și urcă destul de liberi spre mijlocul terenului.
„Ei reușesc să ajungă prea ușor la noi în teren și ies prea ușor din apărare. Numărul 14 de la ei, Sunjic, în permanență face presiune, dar nimeni nu îi face lui presiune. Scapă mult prea ușor, trebuie să stea cineva cu el, mi se pare prea liber.
Ai nevoie de o schimbare, trebuie să se vadă ceva imediat, nu ai timp de stat, de așteptat. A ieșit Niță hazardat, dar e bine că nu a greșit, nu îl văd foarte sigur azi”, a fost și reacția lui Bogdan Stelea.