Imaginea serii în finala Europa League: Torreira a părăsit terenul în lacrimi la Chelsea – Arsenal

Alin Miu
in Europa League
29/05/2019, 23:44
Torreira a părăsit terenul în lacrimi la Chelsea - Arsenal

După o primă repriză echilibrată, încheiată la egalitate, scor 0-0, finala Europa League le-a oferit microbiștilor un adevărat festin în actul secund. Chelsea și Arsenal au ieșit la joc în actul secund, iar The Blues au marcat trei goluri în decurs de 15 minute.

Torreira a părăsit terenul în lacrimi la Chelsea – Arsenal

Rămas fără soluții, Unai Emery a decis să riște totul pe cartea atacului, astfel că l-a schimbat pe Lucas Torreira în minutul 66. Micuțul jucător uruguayan a părăsit terenul în lacrimi, iar când a ajuns pe bancă a izbucnit în plâns.

Jucătorul în vârstă de 23 de ani s-a transferat de la Sampdoria la Arsenal la începutul acestui sezon, iar dăruirea sa din teren i-a cucerit repede pe fanii „tunarilor”. Astfel, Torreira a evoluat în 50 de meciuri oficiale în actuala stagiune, marcând două goluri și oferind cinci assist-uri.

Aceasta a fost șansa primului trofeu pentru Torreira, care anterior evoluase doar în Italia pentru Pescara și Sampdoria. Evaluat la 55 de milioane de euro, Torreira a fost remarcat de Arsenal la Campionatul Mondial din Rusia, acolo unde a evoluat ca titular pentru naționala țării sale, alături de care a ajuns până în sferturile de finală. De altfel, Torreira este om de bază pentru Urguay, evoluând în 15 partide la națională în ultimul an.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!