Sport

Impresarul lui Ionuț Radu a dezvăluit culisele transferului la Venezia: „Părea că toate ușile erau închise”

Neinclus în lot de Simone Inzaghi la Inter, Ionuț Radu a semnat cu Venezia spre finalul perioadei de transferuri. Impresarul său a oferit detalii cu privire la transfer.
15.02.2025 | 08:00
Impresarul lui Ionut Radu a dezvaluit culisele transferului la Venezia Parea ca toate usile erau inchise
Impresarul lui Ionuț Radu a vorbit despre transferul portarului român la Venezia. FOTO: X
ADVERTISEMENT

Ionuț Radu s-a despărțit în această iarnă de Inter și a semnat un contract cu o altă grupare din Serie A, Venezia. Impresarul portarului român, Federico Pastorello, a detaliat transferul care s-a produs spre finalul perioadei.

Agentul lui Ionuț Radu a vorbit despre transferul la Venezia

Portarul celor de la Venezia, sârbul Filip Stankovic, s-a accidentat în meciul cu Udinese de pe 1 februarie. În acest context, gruparea din Serie A avea nevoie urgent de un înlocuitor în ultimele zile ale perioadei de transferuri, iar varianta găsită a fost Ionuț Radu, goalkeeper care nu făcea parte din lotul lui Simone Inzaghi la Inter.

ADVERTISEMENT

Internaționalul român și fiul legendarului Dejan Stankovic au fost coechipieri timp de mai mulți ani la juniorii lui Inter, așadar accidentarea sârbului nu a fost o veste pozitivă pentru Radu, chiar dacă în acest fel și-a găsit o nouă echipă.

Federico Pastorello, impresarul portarului român, a vorbit despre perioada de transferuri din această iarnă.

ADVERTISEMENT

„A fost ceva incredibil, ne-am întâlnit vineri, înainte de finalul perioadei de transferuri și am încercat să fac tot posibilul. A existat o negociere cu Al Shabab, unde e director Nedved, dar nu am ajuns la un acord, au luat alte decizii. Se părea că toate ușile erau închise, ne-am spus că vom vedea ce se va întâmpla în acel weekend.

Din păcate, pentru că nu e frumos să profiți de răul altcuiva, patru portari s-au accidentat în acele zile. Lui Ionuț i-a părut și mai rău, pentru că el și Stankovic se cunosc foarte bine și, din păcate, el s-a accidentat. Oricum, Venezia ar fi transferat un portar, așadar e mai bine că l-au luat pe Radu” a declarat italianul pentru Tuttomercatoweb.

ADVERTISEMENT

Pastorello a devenit în noiembrie noul impresar al lui Ionuț Radu, după ce portarul a decis să renunțe la fostul său agent.

ADVERTISEMENT

Ionuț Radu, debut la Venezia în meciul cu Roma

La doar o săptămână după ce a fost prezentat oficial, Ionuț Radu a fost titular în poarta celor de la Venezia pentru meciul de pe teren propriu cu AS Roma din etapa 24 a primei divizii din Italia.

Gruparea din capitală s-a impus cu 1-0, unicul gol al meciului fiind înscris dintr-o lovitură de la 11 metri de Paulo Dybala. Portarul român a avut trei intervenții, iar prestația sa a fost notată cu 6,9 de site-ul SofaScore.

Pentru Venezia urmează un duel pe terenul formației patronate de Dan Șucu, Genoa, care va avea loc luni, de la ora 21:45.

Tags: