România a început ca din tun Campionatul European din Germania. „Tricolorii” au câştigat cu 3-0 în faţa Ucrainei şi vor juca sâmbătă seara, de la 22:00, împotriva Belgiei. Iar cu un egal, elevii lui Edi Iordănescu se califică mai departe.
Valeriu Răchită a dezvăluit la emisiunea FANATIK EURO că România se poate întoarce la Munchen în faza optimilor, în condiţiile în care vor câştiga grupa E: „Dacă luăm locul 1 jucăm la Munchen. Locul 2 la Dusseldorf, iar locul 3 oriunde”.
Mihai Stoichiţă a dezvăluit că nu are o preferinţă de stadion pentru optimile de finală, important este ca România să fie acolo. Directorul tehnic al FRF a remarcat încrederea maximă pe care o au „tricolorii” înaintea Belgiei:
„Există o şansă să jucăm la Munchen. Nu contează, jucăm oriunde, contează să ne calificăm. Din câte ştiu, cel mai mare număr de români este în zona asta din bazinul Ruhr: Koln, Dusseldorf, Essen.
Spania joacă foarte bine, Italia pare obosită, plictisită. O echipă slabă. Danemarca mi-a plăcut. Nu avem niciun complex. Lucrurile astea se simt, se văd. Modul lor de comportament este lipsit de trac.
La hotel, la antrenamente. Sunt serioşi. Am văzut toate antrenamentele şi nu ai cum să ai încredere într-o echipă care tratează atât de serios toate antrenamentele. Sunt foarte multe lucruri pe care le sesizez.
Încrederea este la cote maxime. Nu am o stare de stres, exacerbată, mi se transmite şi mie starea lor. Încrederea este mare de tot, să ştiţi. Sunt dezinvolţi, vii, chiar după oboseala aia de la meciul cu Ucraina.
A fost un meci epuizant şi psihic şi fizic. Aţi văzut câţi kilometri s-au alergat. Unii debutează la o astfel de competiţie. Doar Stanciu şi Alibec au mai simţit astfel de competiţii.
Ceilalţi sunt dezinvolţi şi ei. Au debutat şi sunt dezinvolţi”, a spus Mihai Stoichiţă la FANATIK EURO, cu o zi înainte de România – Belgia.