Cifre neverosimile pentru Manchester United. Performanță negativă după 5 meciuri pe Old Trafford în Champions League

11.04.2019 | 10:38
Cifre neverosimile pentru Manchester United Performanta negativa dupa 5 meciuri pe Old Trafford in Champions League

Putem vorbi efectiv despre cifre neverosimile pentru Manchester United în această ediție a celei mai puternice competiții intercluburi din Europa. Pentru că diavolii roșii au stabilit o performanță negativă după cinci meciuri jucate pe Old Trafford aproape inimaginabilă pentru un club de asemenea anvergură. Un record care arată că mai există foarte multe lucruri de remediat pentru viitorul sezon, în special la nivelul atacului și al fazei de construcție, care să aducă baloane utile celor din față.

În cinci meciuri de Champions League din acest sezon Manchester United a dat doar un gol pe Old Trafford

În cinci meciuri jucate pe Old Trafford în această ediție de Champions League Manchester United a reușit să marcheze un singur gol! Acesta poartă semnătura internaționalului belgian Marouane Fellaini, care acum nu mai face parte din lotul lui United și a venit în minutele de prelungiri ale partidei cu modesta echipă elvețiană Young Boys Berna, altminteri recordul ar fi fost unul de Guiness Book, să ajungi în sferturile de finală fără a fi câștigat vreun meci pe teren propriu și să fi marcat un gol în fața suporterilor.

Manchester United a făcut parte dintr-o grupă cu Juventus, Valencia și Young Boys Berna. I-a învins pe elvețieni în prelungiri, a făcut 0-0 cu Valencia și a pierdut cu Juventus cu 1-0. Calificarea putea fi ratată și Valencia ar fi fost în locul englezilor fără acel gol de aur al lui Fellaini cu Young Boys Berna. Pentru că United ar fi avut tot 8 puncte ca Valencia, care stătera mai bine la directe: 0-0 pe Old Trafford, 2-1 acasă. E drept, toate aceste meciuri au fost sub comanda lui Jose Mourinho, care de nervi la meciul cu Young Boys Berna a aruncat cu o navetă de apă.

Manchester United a marcat un singur gol în Campions League, 1-0 cu Berna, Bucuria după reușital lui Fellaini

Fără acel gol al lui Fellaini United ar fi fost eliminată încă din grupe

În optimi același scenariu: mielușei acasă, 0-2 cu PSG, zmei pe Parc des Princes, unde au învins la retur cu 3-1. Acum a fost 0-1 cu Barcelona pe Old Trafford și nu degeaba omul care a îmbrăcat niște ani ani în cariera lui și tricoul alb-roșu al lui United, Gerrard Pique, își avertiza colegii că zarurile nu au fost încă aruncate, dând exemplu meciul retur de la Paris.

Desigur, misiunea trupei lui Ole Gunnar Solskjaer pe Nou Camp va fi infinit mai grea decât a fost pe Parc des Princes și prin simplul fapt că Barca are o uriașă experiență competițională în Europa în comparație cu PSG și știe să gestioneze situațiile, mai ales cele care au punct de plecare favorabil. Însă, vorba lui Pique, Manchester United va veni să își vândă scump pielea și nu va face doar o excursie.