Încă ne mințim că suntem la mâna noastră! Ultrașii României, singura entitate vie de pe “Ilie Oană”! Ce nu s-a văzut la TV din România – Malta 1-0. Reportaj FANATIK

Inca ne mintim ca suntem la mana noastra Ultrasii Romaniei singura entitate vie de pe Ilie Oana Ce nu sa vazut la TV din Romania  Malta 10 Reportaj FANATIK

România a jucat una dintre “finalele grupei”, cum le numea selecționerul Cosmin Contra, împotriva Maltei, în etapa a 6-a din preliminariile Euro 2020. Ce-i drept, chiar dacă este un meci cu un adversar net inferior și suntem abia la jumătatea preliminariilor, confruntarea avea caracter decisiv pentru noi. Nu băteam, puteam să ne luăm adio de pe acum la Euro 2020 sau… poate că nu, pentru că noi, românii, suntem mari fani ai matematicii când vine vorba de calificări pe hârtie. Dar încă nu e cazul să vorbim de jocul rezultatelor pentru că suntem la mâna noastră, sau cel puțin așa ne place să ne mințim.

• Cota EXCLUSIVĂ Fortuna: 1,36 este cota pentru ”2 solist” la Moldova – Turcia. Vezi toate cotele AICI

România – Malta 1-0! Am câștigat prima “finală” a lui Contra. Urmează a doua: cu “pescarii” din Feroe

Am câștigat cu 1-0 la capătul unui meci pe care jucătorii noștri parcă erau siliți să îl joace. Pușcaș și-a încununat evoluțiile bune de la națională cu încă un gol și… cam atât a fost meciul. Un joc economicos din partea naționalei României în fața unui adversar limitat, care și așa ne-a pus multe probleme. Conform celor mai simple calcule mai avem 3 finale până la turneul final. Partea bună e că meciurile cu Suedia și Norvegia le jucăm pe teren propriu și confruntarea cu adversarul mai ușor, Feroe, în deplasare. Partea proastă este că trebuie să adunăm 9 puncte în cele trei meciuri. Dar, cum s-a trăit de la fața locului victoria împotriva Maltei, care mai îndulcește puțin din amarul evoluției (nu înfrângerii) cu Spania.

România s-a întors la Ploiești după 11 luni, de la meciul cu Lituania din Liga Națiunilor, câștigat de “tricolori” cu 3-1. Atmosfera a fost mai tensionată, mai ales că evoluția din meciul cu Spania a dezamăgit și criticile la adresa selecționerului Contra s-au înmulțit. “Luna de miere” care ține de aproape doi ani s-a încheiat pentru selecționerul României odată cu eșecul împotriva ibericilor care ne duce cuțitul la os.

Încă ne mințim că suntem la mâna noastră! Ultrașii României, singura entitate vie de pe Ilie Oană! Cum s-a trăit România - Malta 1-0
Încă ne mințim că suntem la mâna noastră! Ultrașii României, singura entitate vie de pe Ilie Oană! Cum s-a trăit România – Malta 1-0

Contra “le-a dat peste nas” criticilor! A băgat trei fundași în loc de cinci

Președintele FRF, Răzvan Burleanu a sosit la stadion singur, zâmbitor și amabil cu copii care au vrut să își facă o poză cu el. În schimb, sosirea echipei României nu a fost cu zâmbete, ci mai mult fețe încruntate.

Selecționerul Contra, supus unui tir în ultimele zile a plecat rapid încruntat spre vestiar. Una dintre criticile adresate selecționerului este lipsa de curaj în meciul cu Spania. Printre alte reproșuri săgetate din spațiul public sunt faptul că “a băgat prea mulți fundași cu Spania” și că “nu are curaj să debuteze mai mulți jucători care au făcut show la Euro U-21”.

VIDEO cu sosirea tricolorilor la stadion:

Gepostet von Fanatik.ro am Sonntag, 8. September 2019

Iar, prin echipa de start, selecționerul Contra parcă a țintit să închidă gura criticilor. Da, dar Malta nu e Spania… În fine. Dacă în echipa de start cu Spania regăseam cinci fundași de meserie, cu Malta avem doar trei: Ștefan, Chiricheș și Rus. Iar la capitolul debuturi, Contra a stabilit un record. Nu mai puțin de trei jucători din primul 11 au bifat prima selecție sub “tricolor”: Adrian Rus, Florin Ștefan și Mihai Bordeianu.

S-a rezolvat problema Adi Rus! Nu ni-l mai “fură” ungurii

Odată cu acest meci s-a rezolvat și situația lui Adi Rus, cel care este sub contract cu Mol Vidi și pe care Ungaria voia să îl înregimenteze. Chiar selecționerul Cosmin Contra a lansat informația că echipa din Fehervar l-a trimis la echipa a doua pentru că refuza să joace pentru Ungaria. Acum s-a rezolvat și această problemă. Adi Rus va juca fotbal internațional doar în “galben”.

Despre Florin Ștefan se spune că este următorul Răzvan Raț al României, adică mulți ani de-acum încolo îl vom vedea arând partea stângă a terenului prin preliminarii și, sperăm noi, turnee finale, în timp ce Mihai Bordeianu și-a câștigat locul în “primul 11” datorită evoluțiilor de Champions League de la CFR Cluj în preliminariile competiției. Să îl țină!

“Welcome to Arena Națională… aaa to Ilie Oană”

Atmosfera de la Ploiești a fost una plăcută, de weekend, nu chiar de vacanță, că mâine începe școala. Spectatorii au fost generoși, i-au aplaudat pe oaspeți la încălzire și i-au primit în urale pe elevii lui Contra. Totul era pregătit pentru un meci în care nu ne așteptam la emoții. Singurele probleme dinaintea meciului au fost cauzate de problemele cu microfonul ale crainicului, care l-au derutat și pe el la un moment dat: “Welcome to Arena Națională…. aaa to Ilie Oană”

Ultrașii au venit într-un număr mare la meci și s-au făcut repede remarcați prin îmbrăcămintea neagră, fiind poziționați în ambele peluze. Stadionul a fost plin în proporție de 80%, iar când a început meciul, ambianța a fost asigurată de ultrașii din cele două peluze care au dat recital încă din minutul 1 cu cântece, tobe și aplauze. În acest decor a început meciul.

La doar 6 minute de la start au apărut și petardele pe teren… nu jucătorii slabi, cele aruncate din tribune. Dar, nimic care să perturbe desfășurarea meciului. Chiricheș a ratat prima ocazie a meciului, care a început calm. Apoi a ratat Andone, care a tras în portar din poziție foarte bună, în minutul 10. Noul vârf al Galatei vrea să ne arate că vrea să dea gol doar cu echipele mari, la națională a înscris doar cu Italia și Spania.

Ultrașii au încurajat naționala apoi au început cu “urările de bine” vecinilor unguri! Plus celebrul “UEFA – Mafia”

Primul gol a fost unul anulat. Răzvan Marin a dat-o în poartă, însă arbitrul a dat offside la Florin Andone. În afara celor două galerii, tribunele au fost destul de apatice, scoase din amorțeală de ocaziile “tricolorilor”. Maltezii s-au baricadat în apărare și pentru că pe teren nu se mai petreceau lucruri interesante, ultrașii și-au adus aminte de vecinii unguri și au început scandările xenofobe.

Cei de la FRF au încercat să îi calmeze, crainicul spunând că “deja suntem într-o situație critică” și putem juca fără suporteri următoarele meciuri, însă asta i-a întărâtat mai rău, tirul galeriei mutându-se spre FRF, cu “urări de bine” și spre forul continental cu deja celebrul “UEFA – Mafia”. Așa că, da, șansele noastre ca să disputăm următorele meciuri fără suporteri urcă vertiginos.

La fel ca în meciul cu Spania, jucătorul cel mai periculos a fost George Pușcaș, însă în minutul 28, după o greșeală pe axa debutanților Bordeianu-Ștefan, maltezii au avut cea mai mare șansă de gol a meciului. Noroc că Tătărușanu și-a păstrat tonusul din meciul cu Spania și a avut încă o intervenție de zile mari.

GOOOOOOOOOOL Pușcaș! Lovitura care ne aduce trei puncte

În minutul 40 am avut primele frustrări din public. Sub semnul unui joc modest, fanii din tribune au început să murmure. Meciul banal nu mai părea chiar așa pentru că după un început în care elevii lui Contra au ratat senin câteva ocazii, maltezii și-au pus la punct defensiva și “tricolorii” nu s-au mai apropiat periculos. Mai mult, a fost nevoie ca Tătărușanu să ne scoată din nou ca să intrăm la cabine cu un scor alb. Ultima ocazie a primei reprize a venit în minutul 45 când centrarea lui Cicâldău a căzut pe bară și a ieșit în out de poartă. Un 0-0 după o repriză cenușie care ne ridică multe semne de întrebare.

Revenirea de la vestiare s-a produs cu un alt tonus și George Pușcaș a spart gheața în debutul reprizei secunde. Atacantul lui Reading a marcat cu o lovitură de cap, care a adus un plus de liniște în teren și în tribune. Ianis Hagi a livrat o nouă centrare perfectă și putem spune că lovitura de cap a lui Pușcaș scoasă miraculos de Kepa în prelungiri cu Spania, a intrat acum în poartă.

Dup gol a venit și momentul în care și ceilalți spectatori au ieșit din amorțeală. S-au făcut valuri mexicane în tribunele de pe “Ilie Oană”, pentru că așa suntem noi, românii, trecem rapid de la o stare la alta. Meciul a intrat din nou într-o buclă plictisitoare, de această dată la un scor care ne convine, 1-0. Maltezii nu puteau mai mult, iar noi n-am mai apăsat pedala pe accelerație. Totuși, a mai fost nevoie de Tătărușanu, care s-a întrebuințat serios la o bombă din 20 de metri trimisă de Farrugia.

Ne apărăm în 11 oameni în prelungiri cu Malta! După meci, ne mințim că am rămas la mâna noastră

Chiar dacă scandările xenofobe și anti FRF și UEFA ne-au adus aminte că putem juca fără spectatori următoarele meciuri din preliminarii, ultrașii au menținut atmosfera de la acest meci în viață. Un meci în care “tricolorii” parcă nu aveau chef să se întrebuințeze prea mult, dar pe care au fost obligați să îl dispute. În minutul 88, maltezii au marcat, însă din fericire Farrugia se afla într-un offside uriaș, semnalizat de la margine.

Un astfel de meci nu putea să se încheie decât cu un gol anulat al maltezilor și cu oaspeții presând careul tricolor. După patru minute în care ne-a fost puțin rușine să ne uităm spre gazon cum curg mingile spre careul lui Tătărușanu, arbitrul a fluierat “izbăvitor’.

Cele trei puncte ne “mint frumos” că suntem la mâna noastră. Urmează un meci în Feroe, acolo unde normal ar fi să câștigăm și elanul altor trei puncte obținute ușor împotriva “pescarilor” ar putea genera un nou val de entuziasm artificial. Dar, dacă tragem linie după 6 meciuri din preliminarii, cele trei victorii ale României au venit în fața Insulelor Feroe și a Maltei, națională pe care am învins-o de două ori. Punct.