Clubul FC Botoșani a mai dat o lovitură pe piața transferurilor și va încasa 800.000 de euro dintr-o clauză pe care i-a pus-o unui jucător pe care l-a cedat în vara anului 2016. Fundașul camerunez Michael Ngadeu Ngadjui a plecat de la FC Botoșani la Slavia Praga pentru doar 500.000 de euro, dar moldovenii au păstrat 20% dintr-un viitor transfer al jucătorului, iar acum campioana Cehiei a decis să se despartă de african.
Încă o lovitură pentru FC Botoșani
După ce a încasat în această vară peste un milion de euro din transferurile lui Răzvan Oaidă la FCSB, Lorand Fulop la Akademia Puskas și Andrei Burcă la CFR Cluj, FC Botoșani a mai dat o lovitură financiară. Moldovenii vor încasa 800.000 de euro, după ce campioana Cehiei, Slavia Praga, a decis să-l cedeze pe fundașul camerunez Michael Ngadeu Ngadjui la KAA Gent pentru 4 milioane de euro.
Internaționalul camerunez în vârstă de 28 de ani a jucat la FC Botoșani în parioada 2014-2016, reușind să marcheze șapte goluri în 53 de partide. În vara anului 2016, patronul Valeriu Iftime a decis să-l vândă pe Michael Ngadeu Ngadjui la Slavia Praga pentru doar 500.000 de euro, dar a păstrat 20% dintr-un viitor transfer. Iar acel moment a venit în această vară, când camerunezul va fi cedat la gruparea belgiană KAA Gent.

Ngadeu a fost dorit și de Gigi Becali la FCSB
Despre fundașul Michael Ngadeu Ngadjui s-a scris la începutul acestui an că este foarte aproape de un transfer în Premier League. Internaționalul camerunez a fost dorit la Fulham, formație care între timp a retrogradat în Championship, dar în cele din urmă transferul nu s-a mai realizat, iar jucătorul a rămas la Slavia Praga, alături de care a câștigat titlul în Cehia și a ajuns până în sferturile de finală ale Europa League.
Michael Ngadeu-Ngadjui și-a început cariera Canon Yaounde, iar apoi a mai jucat la Kirchhorder SC, SV Sandhausen II, FC Nurnberg II, FC Botoșani și Slavia Praga. El are 20 de selecții și două goluri la naționala Camerunului, alături de care a câștiga Cupa Africii pe Națiuni în 2017. Africanul a fost dorit și de Gigi Becali în 2016, dar finanțatorul FCSB nu a vrut să plătească 500.000 de euro.
- Raed Arafat, OUT?! Începe măcelul la MAI. Ce are de gând să facă ministrul
- Anamaria Ferentz, accident groaznic de mașină, în America! Ce se întâmplă acum cu vedeta
- Veste trista! Ne-a parasit si el. Familia a facut anuntul. Dumnezeu sa-l odihneasca!
- Si-a lasat amanta gravida si a platit-o sa dispara. Amanta era o italianca frumoasa si a lasat-o gravida din greseala. I-a cerut doar sa-i trimita o vedere cand se naste copilul. Peste 9 luni a primit acest mesaj si a lesinat
- Vremea 2 – 30 decembrie 2019. Meteorologii anunţă ninsori, ger şi viscol, în următoarele patru săptămâni
- FOTO. La 7 ani era considerată cea mai frumoasă fetiță din lume! Cum a ajuns să arate la 18 ani fiica fotbalistului Blondeau
- Luptă grea pe scena de la Vocea României. Decizii neașteptate ale antrenorilor
- Kovesi dă lovitura în România! Cine ar putea veni șef la DNA
- Clipe teribile pentru Anamaria Prodan! Cum se simte fiica impresarei
- Nu le-au încăput banii în valize! 3 români au luat la pariuri 270.000 de euro din biletele puse pentru distracție!