Video. Veste bună pentru Simona Halep! Locul 3 WTA, out în optimi!

Gabriel Esanu
in Stiri sportive
27/03/2018, 10:57

Garbine Muguruza, locul trei în ierarhia WTA, a părăsit competiţia luni seară, după ce a fost învinsă în două seturi de Sloane Stephens, scor 3-6, 4-6. Astfel, în sferturile de finală ale competiţiei de la Miami vor fi următoarele partide: Azarenka – Pliskova, Stephens – Kerber, Ostapenko – Svitolina şi Collins – V. Williams.

Garbine Muguruza îşi egalează performanţa din 2017, când a fost nevoită să se retragă în optimi, după ce pierduse primul set la tiebreak cu Wozniacki. Astfel, jucătoarea iberică va rămâne cu 5970 de puncte. Se apropie de Simona Halep, care a pierdut 150 de puncte la Miami, dar româncă are 8140, deci diferenţa rămâne mare, 2170 de puncte.

Totuşi, aceste puncte vor fi foarte greu de apărat pentru Simona Halep în următoarea perioadă, în condiţiile în care românca trebuie să îşi protejeze nu mai puţin de 3070 de puncte în următoarele turnee, pe zgură, în vreme ce Muguruza obţinuse mult mai puţin în 2017, doar 601 puncte.