News

Încă un copil în stare gravă din cauza unei soluții pentru spălat oile. Fetița de 10 ani are șanse minime de supraviețuire

Un nou caz în care un copil ajunge în stare gravă după ce a fost spălat cu soluție pentru oi. Fetița de 10 ani are șanse minime de supraviețuire
24.05.2024 | 13:20
Inca un copil in stare grava din cauza unei solutii pentru spalat oile Fetita de 10 ani are sanse minime de supravietuire
Incident terifiant din Caraș-Severin. Copii stropiți cu soluție pentru oi, iar unul dintre ei are șanse minime să scape cu viață. Sursa foto: Hepta.ro
ADVERTISEMENT

Un incident tragic a avut loc ieri în satul Sadova Nouă, din județul Caraș-Severin. Se pare că mama fetiței a folosit un lichid obișnuit pentru curățarea lânii oilor în locuință. Scopul era să scape de purici.

Fetiță de 10 ani în stare gravă după ce a luat contact cu o soluție pentru oi

Potrivit presei locale, după ce copila a ajuns acasă de la școală, alături de fratele ei de 11 ani și sora mai mare de 15 ani, femeia i-a stropit și pe aceștia cu același lichid.

ADVERTISEMENT

Când tatăl a sosit acasă de la muncă, fetița a început să se plângă de dureri de cap. Starea ei s-a înrăutățit rapid și a ajuns să nu mai poată vorbi. Îngrijorați, au sunat la serviciul de urgență 112. Un echipaj SMURD și unul de poliție au sosit la fața locului.

Medicii au preluat-o și au transportat-o la spitalul din Caransebeș. Deși i s-a acordat primul ajutor, fetița a rămas în stare de inconștiență și a fost transferată la Spitalul de Copii Louis Țurcanu din Timișoara în timpul nopții, se mai arată în presa locală.

ADVERTISEMENT

Este acum internată în secția de Terapie Intensivă și este monitorizată constant.  Tragedia s-a înrăutățit când, dimineața, și băiatul de 11 ani a fost dus la spitalul din Caransebeș. Cu toate acestea, este conștient și este probabil că va fi externat mâine.

Copila este la un pas de moarte

Nu este clar când sau dacă și sora sa, care este în stare gravă, va fi externată. Tatăl fetei este îngrijorat și spune că medicii nu-i dau prea multe șanse de supraviețuire.

ADVERTISEMENT

Însă situația este cu atât mai gravă cu cât tatăl recunoaște că foloseau adesea lichidul destinat ovinelor pe copii pentru a scăpa de purici. Poliția a început o anchetă în acest caz.

ADVERTISEMENT

Pe 22 mai, la ora 20:30, polițiștii de la Poliția Municipiului Caransebeș au fost alertați că o femeie din Sadova Nouă a găsit-o pe fiica sa de 10 ani în stare de inconștiență în locuință.

Poliția a deschis un dosar penal

Minora a fost preluată de un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță și a fost transportată de urgență la spitalul cel mai apropiat. După investigațiile efectuate de polițiști de la Poliția Municipiului Caransebeș, s-a deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.

„În urma verificărilor efectuate de polițiști de la Poliția Municipiului Caransebeș s-a întocmit un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă, iar cercetările sunt continuate sub coordonarea unui procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Caransebeș, în vederea stabilirii cu exactitate a circumstanțelor în care s-a produs evenimentul și dispunerii măsurilor legale, ce se impun.

De asemenea, au fost informați reprezentanții Direcției de Asistență Socială și Protecția Copilului Caraș-Severin, pentru a dispune verificări și măsuri conform competențelor legale”, a spus pentru gugulanul.ro purtătorul de cuvânt al IPJ Caraș-Severin, Alina Boeru.