Începe cel mai puternic sezon din istoria Liga 2! Cotele la promovare, programul complet + informaţii inedite despre cele 20 de echipe

SPECIAL FANATIK
Razvan Nicolae   
in Liga 2
02/08/2019, 12:47
Începe cel mai puternic sezon din istoria Liga 2! Cotele la promovare, programul complet + informaţii inedite despre cele 20 de echipe SPECIAL FANATIK
Începe cel mai puternic sezon din istoria Liga 2

Vineri, 2 august, începe cel mai puternic sezon din istoria Liga 2. La start, în lupta pentru promovare, se află Rapid Bucureşti, Petrolul Ploieşti, U Cluj sau FC Argeş, însă pot apărea surprize aşa cum s-a întâmplat şi în ediţiile anterioare.

Începe cel mai puternic sezon din istoria Liga 2. Echipele de tradiţie luptă pentru promovarea în Casa Pariurilor Liga 1

Liga 2, competiţie care începe pe 2 august, oferă la start cel mai puternic sezon din istorie. Echipele de tradiţie, cu ani buni în Casa Pariurilor Liga 1, vor să ajungă în primul eşalon al fotbalului românesc, iar acest lucru poate aduce un număr mult mai mare de fani în tribunele stadioanelor.

SCM Gloria Buzău, Rapid Bucureşti, Turris Turnu Măgurele, CSM Reşiţa şi FK Miercurea Ciuc sunt echipele care au promovat pentru actualul sezon din Liga 2. În plus, din Casa Pariurilor Liga 1 au retrogradat Dunărea Călăraşi şi Concordia Chiajna. Cu mai puţin de o săptămână înainte de startul sezonului 2019-2020, Luceafăcul Oradea a anunţat că se retrage din Liga 2, bihorenii fiind înlocuiţi de Energeticianul, care şi-a schimbat numele în Viitorul Pandurii Târgu Jiu. Meciurile din Liga 2 vor fi transmise în direct de Digi Sport, Look şi Telekom Sport.

Începe cel mai puternic sezon din istoria Liga 2 (sursă foto: sportpictures.eu)
Începe cel mai puternic sezon din istoria Liga 2 (sursă foto: sportpictures.eu)

Cele 20 de echipe din Liga 2 sezonul 2019-2020

FC Argeş – fondată în 1953, antrenor: Nicolae Dică, stadion: “Nicolae Dobrin”, palmares: 2 titluri de campioană a României (1971-1972, 1978-1979), cei mai cunoscuţi fotbalişti din lot: Alin Buleică, Ionuţ Năstasie, Vasile Buhăescu;

ASU Politehnica Timişoara – fondată în 2012, antrenor: Cosmin Petruescu, stadion: “Ştiinţa”, palmares: campioană în Liga 3 (2015-2016), cei mai cunoscuţi fotbalişti din lot: Ioan Mera, Mircea Axente, Cristian Scutaru;

Concordia Chiajna – fondată în 1957, antrenor: Laurenţiu Diniţă, stadion: “Concordia”, palmares: vicecampioană în Cupa Ligii (2015-2016), cei mai cunoscuţi fotbalişti din lot: Răzvan Grădinaru, Andrei Marc, Vlad Olteanu, Petre Ivanovici;

CSM Reşiţa – fondată în 1926, antrenor: Leontin Doană, stadion: “Mircea Chivu”, palmares: campioană a României (1930-1931), Cupa României (1954), cei mai cunoscuţi fotbalişti din lot: Cristian Zimmermann, Călin Cristea, Marius Coman;

Daco-Getica Bucureşti – fondată în 1992, antrenor: Marius Baciu, stadion: “Colentina”, palmares: campioană Liga 2 (2016-2017),  cei mai cunoscuţi fotbalişti din lot: Mădălin Martin, Raphael Stănescu, Mihai Stancu;

Nicolae Dică o antrenează pe FC Argeş în sezonul 2019-2020 din Liga 2
Nicolae Dică o antrenează pe FC Argeş în sezonul 2019-2020 din Liga 2

Dunărea Călăraşi – fondată în 1962, antrenor: Cristian Pustai, stadion: “Ion Comşa”, palmares: campioană Liga 2 (2017-2018), cei mai cunoscuţi fotbalişti din lot: Gaston Mendy, Alessandro Caparco, Tha’er Bawab, Georgian Honciu;

Farul Constanţa – fondată în 1920, antrenor: Ianis Zicu, stadion: “Farul”, palmares: finalistă Cupa României (2004-2005), cei mai cunoscuţi fotbalişti din lot: Pedro Celestino, Vlad Muţiu, Ionuş Ursu;

Metaloglobus – fondată în 1923, antrenor: Marius Măldărăşanu, stadion: “Metaloglobus”, palmares: campioană Liga 3 (2016-2017), cei mai cunoscuţi fotbalişti din lot: Ovidiu Herea, Robert Vîlceanu, Alexandru Ciocâlteu;

FK Miercurea Ciuc – fondată în 2010, antrenor: Valentin Suciu, stadion: “Municipal”, palmares: campioană Liga 3 (2018-2019), cei mai cunoscuţi fotbalişti din lot: Szilard Mitra, Laszlo Hodgyai, Szilard Vereş;

CS Mioveni – fondată în 2000, antrenor: Marius Stoica, stadion: “Orăşenesc”, palmares: campioană Liga 3 (2002-2003), cei mai cunoscuţi fotbalişti din lot: Cosmin Năstăsie, Andrei Herghelegiu, Raul Costin, Dean Beţa, Simion Măzărache;

Pandurii Târgu Jiu – fondată în 1962, antrenor: Adrian Bogoi, stadion: “Tudor Vladimirescu” – terenul 2, palmares: vicecampioană a României (2012-2013), cei mai cunoscuţi fotbalişti din lot: Andrei Şendroiu, Daniel Ciobanu;

Petrolul Ploieşti – fondată în 1924, antrenor: Flavius Stoican, stadion: “Ilie Oană”, palmares: campioană a României (1929-1930, 1957-1958, 1958-1959, 1965-1966), Cupa României (1962-1963, 1994-1995, 2012-2013) cei mai cunoscuţi fotbalişti din lot: Laurenţiu Marinescu, Cristian Sîrghi, Ştefan Bărboianu, Walace;

Petrolul Ploieşti, una dintre candidatele la promovarea în Casa Pariurilor Liga 1 (sursă foto: sportpictures.eu)
Petrolul Ploieşti, una dintre candidatele la promovarea în Casa Pariurilor Liga 1 (sursă foto: sportpictures.eu)

Rapid Bucureşti – fondată în 1923, antrenor: Daniel Pancu, stadion: “Regie”, palmares: campioană a României (1966-1967, 1998-1999, 2002-2003), Cupa României (1934-1935, 1935-1936, 1936-1937, 1937-1938, 1938-1939, 1939-1940, 1940-1941, 1941-1942, 1971-1972, 1974-1975, 1997-1998, 2001-2002, 2005-2006, 2006-2007) cei mai cunoscuţi fotbalişti din lot: Robert Băjan, Facundo Mallo, Virgil Drăghia, Ionuţ Voicu, Alin Cârstocea;

Ripensia Timişoara – fondată în 1928, antrenor: Alexandru Pelici, stadion: “Electrica”, palmares: campioană a României (1932-1933, 1934-1935, 1935-1936, 1937-1938), Cupa României (1933-1934, 1935-1936) cei mai cunoscuţi fotbalişti din lot: Adrian Zaluschi, Mansour Gueye, Alexandru Neagu;

Sportul Snagov – fondată în 2010, antrenor: Valeriu Răchită, stadion: “Voinţa”, palmares: campioană Liga 3 (2011-2012), cei mai cunoscuţi fotbalişti din lot: Claudiu Bortoneanu, Viorel Nicoară, Cristian Dănălache, Alexandru Ioniţă;

Turris Turnu Măgurele – fondată în 1965, antrenor: Erik Lincar, stadion: “Municipal”, palmares: campioană Liga 3 (2018-2019), cei mai cunoscuţi fotbalişti din lot: Cristian Bud, George Călinţaru, Florin Matache;

U Cluj – fondată în 1919, antrenor: Cristian Dulca, stadion: “Cluj Arena”, palmares: vicecampioană a României (1932-1933), Cupa României (1964-1965), cei mai cunoscuţi fotbalişti din lot: Dorin Goga, Cristian Gavra, George Florescu, Laszlo Sepsi;

UTA – fondată în 1945, antrenor: Laszlo Balint, stadion: “Motorul”, palmares: campioană a României (1946-1947, 1947-1948, 1950, 1954, 1968-1969, 1969-1970), Cupa României (1947-1948, 1953) cei mai cunoscuţi fotbalişti din lot: Alexandru Ciucur, Alin Şeroni, Cristian Melinte;

Viitorul Pandurii Târgu Jiu – fondată în 1998, antrenor: Cristian Lupuţ, stadion: “Municipal” – Drobeta-Turnu Severin , palmares: campioană Liga 3 (2017-2018), cei mai cunoscuţi fotbalişti din lot: Alexandu Neacşa, Vlad Tudorache;

Ianis Zicu este noul antrenor al Farului
Ianis Zicu este noul antrenor al Farului

Cotele la pariuri pentru câştigătoarea din Liga 2

  • 4,50 – Rapid Bucureşti
  • 5,00 – U Cluj
  • 6,00 – Petrolul Ploieşti
  • 6,50 – FC Argeş
  • 7,00 – Dunărea Călăraşi

Programul turului în Liga 2 2019-2020

Etapa 1 – 3 august

Rapid Bucureşti – SSC Farul Constanţa
Concordia Chiajna – Daco-Getica Bucureşti
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Pandurii Târgu Jiu
ASU Politehnica Timişoara – CS Mioveni
CSM Reşiţa – Universitatea Cluj
Luceafărul Oradea – Sportul Snagov
FC Argeş – Ripensia Timişoara
SCM Gloria Buzău – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Metaloglobus Bucureşti – Petrolul Ploieşti
UTA Arad – Dunărea Călăraşi

Etapa a 2-a – 10 august 2019

SSC Farul Constanţa – Dunărea Călăraşi
Petrolul Ploieşti – UTA Arad
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Metaloglobus Bucureşti
Ripensia Timişoara – SCM Gloria Buzău
Sportul Snagov – FC Argeş
Universitatea Cluj – Luceafărul Oradea
CS Mioveni – CSM Reşiţa
Pandurii Târgu Jiu – ASU Politehnica Timişoara
Daco-Getica Bucureşti – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Rapid Bucureşti – Concordia Chiajna

Etapa a 3-a – 17 august 2019

Concordia Chiajna – SSC Farul Constanţa
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Rapid Bucureşti
ASU Politehnica Timişoara – Daco-Getica Bucureşti
CSM Reşiţa – Pandurii Târgu Jiu
Luceafărul Oradea – CS Mioveni
FC Argeş – Universitatea Cluj
SCM Gloria Buzău – Sportul Snagov
Metaloglobus Bucureşti – Ripensia Timişoara
UTA Arad – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Dunărea Călăraşi – Petrolul Ploieşti

Etapa a 4-a – 24 august 2019

SSC Farul Constanţa – Petrolul Ploieşti
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Dunărea Călăraşi
Ripensia Timişoara – UTA Arad
Sportul Snagov – Metaloglobus Bucureşti
Universitatea Cluj – SCM Gloria Buzău
CS Mioveni – FC Argeş
Pandurii Târgu Jiu – Luceafărul Oradea
Daco-Getica Bucureşti – CSM Reşiţa
Rapid Bucureşti – ASU Politehnica Timişoara
Concordia Chiajna – Turris-Oltul Turnu Măgurele

Etapa a 5-a – 31 august 2019

Turris-Oltul Turnu Măgurele – SSC Farul Constanţa
ASU Politehnica Timişoara – Concordia Chiajna
CSM Reşiţa – Rapid Bucureşti
Luceafărul Oradea – Daco-Getica Bucureşti
FC Argeş – Pandurii Târgu Jiu
SCM Gloria Buzău – CS Mioveni
Metaloglobus Bucureşti – Universitatea Cluj
UTA Arad – Sportul Snagov
Dunărea Călăraşi – Ripensia Timişoara
Petrolul Ploieşti – FK Csikszereda Miercurea Ciuc

Etapa a 6-a – 7 septembrie 2019

SSC Farul Constanţa – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Ripensia Timişoara – Petrolul Ploieşti
Sportul Snagov – Dunărea Călăraşi
Universitatea Cluj – UTA Arad
CS Mioveni – Metaloglobus Bucureşti
Pandurii Târgu Jiu – SCM Gloria Buzău
Daco-Getica Bucureşti – FC Argeş
Rapid Bucureşti – Luceafărul Oradea
Concordia Chiajna – CSM Reşiţa
Turris-Oltul Turnu Măgurele – ASU Politehnica Timişoara

Etapa a 7-a – 14 septembrie 2019

ASU Politehnica Timişoara – SSC Farul Constanţa
CSM Reşiţa – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Luceafărul Oradea – Concordia Chiajna
FC Argeş – Rapid Bucureşti
SCM Gloria Buzău – Daco-Getica Bucureşti
Metaloglobus Bucureşti – Pandurii Târgu Jiu
UTA Arad – CS Mioveni
Dunărea Călăraşi – Universitatea Cluj
Petrolul Ploieşti – Sportul Snagov
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Ripensia Timişoara

Etapa a 8-a – 21 septembrie 2019

SSC Farul Constanţa – Ripensia Timişoara
Sportul Snagov – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Universitatea Cluj – Petrolul Ploieşti
CS Mioveni – Dunărea Călăraşi
Pandurii Târgu Jiu – UTA Arad
Daco-Getica Bucureşti – Metaloglobus Bucureşti
Rapid Bucureşti – SCM Gloria Buzău
Concordia Chiajna – FC Argeş
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Luceafărul Oradea
ASU Politehnica Timişoara – CSM Reşiţa

Etapa a 9-a – 28 septembrie 2019

CSM Reşiţa – SSC Farul Constanţa
Luceafărul Oradea – ASU Politehnica Timişoara
FC Argeş – Turris-Oltul Turnu Măgurele
SCM Gloria Buzău – Concordia Chiajna
Metaloglobus Bucureşti – Rapid Bucureşti
UTA Arad – Daco-Getica Bucureşti
Dunărea Călăraşi – Pandurii Târgu Jiu
Petrolul Ploieşti – CS Mioveni
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Universitatea Cluj
Ripensia Timişoara – Sportul Snagov

Etapa a 10-a – 5 octombrie 2019

SSC Farul Constanţa – Sportul Snagov
Universitatea Cluj – Ripensia Timişoara
CS Mioveni – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Pandurii Târgu Jiu – Petrolul Ploieşti
Daco-Getica Bucureşti – Dunărea Călăraşi
Rapid Bucureşti – UTA Arad
Concordia Chiajna – Metaloglobus Bucureşti
Turris-Oltul Turnu Măgurele – SCM Gloria Buzău
ASU Politehnica Timişoara – FC Argeş
CSM Reşiţa – Luceafărul Oradea

Etapa a 11-a – 12 octombrie 2019

Luceafărul Oradea – SSC Farul Constanţa
FC Argeş – CSM Reşiţa
SCM Gloria Buzău – ASU Politehnica Timişoara
Metaloglobus Bucureşti – Turris-Oltul Turnu Măgurele
UTA Arad – Concordia Chiajna
Dunărea Călăraşi – Rapid Bucureşti
Petrolul Ploieşti – Daco-Getica Bucureşti
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Pandurii Târgu Jiu
Ripensia Timişoara – CS Mioveni
Sportul Snagov – Universitatea Cluj

Etapa a 12-a – 16 octombrie 2019 (intermediară)

SSC Farul Constanţa – Universitatea Cluj
CS Mioveni – Sportul Snagov
Pandurii Târgu Jiu – Ripensia Timişoara
Daco-Getica Bucureşti – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Rapid Bucureşti – Petrolul Ploieşti
Concordia Chiajna – Dunărea Călăraşi
Turris-Oltul Turnu Măgurele – UTA Arad
ASU Politehnica Timişoara – Metaloglobus Bucureşti
CSM Reşiţa – SCM Gloria Buzău
Luceafărul Oradea – FC Argeş

Etapa a 13-a – 19 octombrie 2019

FC Argeş – SSC Farul Constanţa
SCM Gloria Buzău – Luceafărul Oradea
Metaloglobus Bucureşti – CSM Reşiţa
UTA Arad – ASU Politehnica Timişoara
Dunărea Călăraşi – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Petrolul Ploieşti – Concordia Chiajna
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Rapid Bucureşti
Ripensia Timişoara – Daco-Getica Bucureşti
Sportul Snagov – Pandurii Târgu Jiu
Universitatea Cluj – CS Mioveni

Etapa a 14-a – 26 octombrie 2019

SSC Farul Constanţa – CS Mioveni
Pandurii Târgu Jiu – Universitatea Cluj
Daco-Getica Bucureşti – Sportul Snagov
Rapid Bucureşti – Ripensia Timişoara
Concordia Chiajna – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Petrolul Ploieşti
ASU Politehnica Timişoara – Dunărea Călăraşi
CSM Reşiţa – UTA Arad
Luceafărul Oradea – Metaloglobus Bucureşti
FC Argeş – SCM Gloria Buzău

Etapa a 15-a – 2 noiembrie 2019

SCM Gloria Buzău – SSC Farul Constanţa
Metaloglobus Bucureşti – FC Argeş
UTA Arad – Luceafărul Oradea
Dunărea Călăraşi – CSM Reşiţa
Petrolul Ploieşti – ASU Politehnica Timişoara
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Ripensia Timişoara – Concordia Chiajna
Sportul Snagov – Rapid Bucureşti
Universitatea Cluj – Daco-Getica Bucureşti
CS Mioveni – Pandurii Târgu Jiu

Etapa a 16-a – 9 noiembrie 2019

SSC Farul Constanţa – Pandurii Târgu Jiu
Daco-Getica Bucureşti – CS Mioveni
Rapid Bucureşti – Universitatea Cluj
Concordia Chiajna – Sportul Snagov
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Ripensia Timişoara
ASU Politehnica Timişoara – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
CSM Reşiţa – Petrolul Ploieşti
Luceafărul Oradea – Dunărea Călăraşi
FC Argeş – UTA Arad
SCM Gloria Buzău – Metaloglobus Bucureşti

Etapa a 17-a – 13 noiembrie 2019 (intermediară)

Metaloglobus Bucureşti – SSC Farul Constanţa
UTA Arad – SCM Gloria Buzău
Dunărea Călăraşi – FC Argeş
Petrolul Ploieşti – Luceafărul Oradea
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – CSM Reşiţa
Ripensia Timişoara – ASU Politehnica Timişoara
Sportul Snagov – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Universitatea Cluj – Concordia Chiajna
CS Mioveni – Rapid Bucureşti
Pandurii Târgu Jiu – Daco-Getica Bucureşti

Etapa a 18-a – 16 noiembrie 2019

SSC Farul Constanţa – Daco-Getica Bucureşti
Rapid Bucureşti – Pandurii Târgu Jiu
Concordia Chiajna – CS Mioveni
Turris-Oltul Turnu Măgurele – Universitatea Cluj
ASU Politehnica Timişoara – Sportul Snagov
CSM Reşiţa – Ripensia Timişoara
Luceafărul Oradea – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
FC Argeş – Petrolul Ploieşti
SCM Gloria Buzău – Dunărea Călăraşi
Metaloglobus Bucureşti – UTA Arad

Etapa a 19-a – 23 noiembrie 2019

UTA Arad – SSC Farul Constanţa
Dunărea Călăraşi – Metaloglobus Bucureşti
Petrolul Ploieşti – SCM Gloria Buzău
FK Csikszereda Miercurea Ciuc – FC Argeş
Ripensia Timişoara – Luceafărul Oradea
Sportul Snagov – CSM Reşiţa
Universitatea Cluj – ASU Politehnica Timişoara
CS Mioveni – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Pandurii Târgu Jiu – Concordia Chiajna
Daco-Getica Bucureşti – Rapid Bucureşti

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!
Închide ×

FANATIK.RO utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea si în activitatea curentă a FANATIK.RO cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie.

Am înțeles