Traian Terzian
in Champions League
18/04/2019, 10:12
Incredibil! Moussa Sissoko nu a știut că Tottenham s-a calificat în semifinalele Champions League! ”A fost un şoc emoţional” GALERIE FOTO
Mijlocașul echipei Tottenham Hotspur, Moussa Sissoko, a declarat că nu a știut minute bune că formația sa s-a calificat în semifinalele Champions League

Mijlocașul echipei Tottenham Hotspur, Moussa Sissoko, a declarat că nu a știut minute bune că formația sa s-a calificat în semifinalele Champions League. Internaționalul francez, care a fost înlocuit în finalul primei reprize a meciului retur cu Manchester City din cauza unei accidentări, a povestit că a plecat la vestiare când Raheem Sterling a marcat în minutele de prelungire și a aflat mult mai târziu că golul a fost anulat.

Moussa Sissoko nu a știut că Tottenham s-a calificat în semifinalele Champions League: ”În capul meu eram eliminați”

”Eram pe bancă, am văzut golul de 5-3 şi m-am dus direct la vestiare. Eram singur, nimeni nu m-a însoţit, niciun ecran TV nu difuza imagini, iar în capul meu eram eliminaţi. Un membru al stafului a intrat în vestiar şi mi-a spus: ‘Incredibil, am făcut-o!’ I-am răspuns: ‘Cum am făcut-o?’”, a spus Moussa Sissoko după calificarea lui Tottenham în semifinalele Champions League.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

”În momentul acela mi-a pus că golul a fost anulat. Atunci am luat un tricou, am uitat de accidentarea mea şi am alergat afară să mă alătur celorlalţi, pentru a nu scăpa sărbătorirea unui moment istoric. A fost un şoc emoţional incredibil”, a mai afirmat mijlocașul lui Tottenham Hotspur la finalul întâlnirii de pe Etihad Stadium, conform cotidianului francez L’Equipe.

Jucătorii echipei Tottenham sărbătorind calificarea în semifinalele Champions League

Llorente, înlocuitorul lui Sissoko, a fost eroul lui Tottenham

Tottenham Hotspur s-a calificat în premieră în semifinalele Champions League, deși a fost învinsă de Manchester City cu scorul de 4-3, în manșa secundă a sferturilor de finală. În tur, Spurs s-a impus acasă cu 1-0 și a ajuns în careul de ași pentru că a marcat mai multe goluri în deplasare. În minutele de prelungire, Raheem Sterling a înscris pentru City, dar golul a fost anulat cu ajutorul VAR.

Moussa Sissoko s-a accidentat în finalul primei reprize și a fost înlocuit cu spaniolul Fernando Llorente, cel care a marcat golul decisiv pentru calificarea lui Tottenham Hotspur în semifinalele Champions League. Celelalte două reușite i-au aparținut lui Heung-Min Son, care însă va fi suspendat la meciul tur cu Ajax Amsterdam. Sud-coreeanul a fost protagonistul unui moment haios la final când a spus că nu știa de suspendare.