Video. Rezultate surpriză la Indian Wells! Simona Halep a scăpat de două adversare importante în drumul spre trofeu!

Irina Aldea
in Simona Halep
10/03/2018, 11:18

Vineri a fost o zi foarte bună pentru Simona Halep. Pe lângă victoria înregistrată în faţa Kristynei Pliskova, 6-4, 6-4, românca a scăpat şi de două jucătoare importante în drumul său spre trofeu. Este vorba despre Dominika Cibulkova şi Garbine Muguruza, două adversare care o dominau pe Simona la rezultatele înregistrate în meciurile directe.

Caroline Dolehide va fi adversara Simonei Halep în runda a treia a turneului WTA de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 7.972.535 dolari, după ce a învins-o surprinzător, vineri, pe Dominika Cibulkova (Slovacia), cap de serie numărul 30, cu 5-7, 6-3, 6-4. Dolehide (19 ani, 165 WTA) a trecut de Cibulkova (28 ani, 30 WTA) după două ore şi 20 de minute de joc. Americanca a reuşit 9 aşi şi a comis 4 duble greşeli, iar Cibulkova a avut 2 aşi şi 7 duble greşeli. Halep şi Dolehide se vor întâlni în circuitul WTA pentru prima data.

Indian Wells, un turneu cu surprize

Garbiñe Muguruza, locul 3 WTA, a fost eliminată în trei seturi de americanca Sachia Vickery, locul 100 WTA, scor 6-2, 5-7, 1-6, după un meci de două ore şi 13 minute. Muguruza putea fi adversara din semifinale a Simonei Halep. În turul inaugural, Vickery a eliminat-o pe Eugenie Bouchard. În runda următoare o va întâlni pe Naomi Osaka, cea care le-a eliminat pe Maria Sharapova şi Agnieszka Radwanska.

Amanda Anisimova, locul 149 WTA, a impresionat la Indian Wells. În vărstă de 16 ani, Anisimova s-a calificat în turul trei după ce a trecut de Anastasia Pavlyuchenkova, locul 23 WTA, scor 6-4, 6-1, după un meci de o oră. Condusă cu 1-0 în primul set, Anisimova a revenit şi a făcut două break-uri, suficiente pentru a câştiga setul. În setul doi, americanca a cedat doar un game şi a reuşit două break-uri, calificându-se în runda următoare. În turul I, Anisimova a trecut de Pauline Parmentier, locul 94 WTA, cu 6-2, 6-2. În turul al treilea, Anisimova joacă împotriva cehoaicei Petra Kvitova.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!