Video. Rezultate surpriză la Indian Wells! Simona Halep a scăpat de două adversare importante în drumul spre trofeu!

Irina Aldea
in Simona Halep
10/03/2018, 11:18

Vineri a fost o zi foarte bună pentru Simona Halep. Pe lângă victoria înregistrată în faţa Kristynei Pliskova, 6-4, 6-4, românca a scăpat şi de două jucătoare importante în drumul său spre trofeu. Este vorba despre Dominika Cibulkova şi Garbine Muguruza, două adversare care o dominau pe Simona la rezultatele înregistrate în meciurile directe.

Caroline Dolehide va fi adversara Simonei Halep în runda a treia a turneului WTA de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 7.972.535 dolari, după ce a învins-o surprinzător, vineri, pe Dominika Cibulkova (Slovacia), cap de serie numărul 30, cu 5-7, 6-3, 6-4. Dolehide (19 ani, 165 WTA) a trecut de Cibulkova (28 ani, 30 WTA) după două ore şi 20 de minute de joc. Americanca a reuşit 9 aşi şi a comis 4 duble greşeli, iar Cibulkova a avut 2 aşi şi 7 duble greşeli. Halep şi Dolehide se vor întâlni în circuitul WTA pentru prima data.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

Indian Wells, un turneu cu surprize

Garbiñe Muguruza, locul 3 WTA, a fost eliminată în trei seturi de americanca Sachia Vickery, locul 100 WTA, scor 6-2, 5-7, 1-6, după un meci de două ore şi 13 minute. Muguruza putea fi adversara din semifinale a Simonei Halep. În turul inaugural, Vickery a eliminat-o pe Eugenie Bouchard. În runda următoare o va întâlni pe Naomi Osaka, cea care le-a eliminat pe Maria Sharapova şi Agnieszka Radwanska.

Amanda Anisimova, locul 149 WTA, a impresionat la Indian Wells. În vărstă de 16 ani, Anisimova s-a calificat în turul trei după ce a trecut de Anastasia Pavlyuchenkova, locul 23 WTA, scor 6-4, 6-1, după un meci de o oră. Condusă cu 1-0 în primul set, Anisimova a revenit şi a făcut două break-uri, suficiente pentru a câştiga setul. În setul doi, americanca a cedat doar un game şi a reuşit două break-uri, calificându-se în runda următoare. În turul I, Anisimova a trecut de Pauline Parmentier, locul 94 WTA, cu 6-2, 6-2. În turul al treilea, Anisimova joacă împotriva cehoaicei Petra Kvitova.