Video. Milan, distrusă la Verona! Napoli, noul lider, Inter e pe 3

Primul meci din etapa a XVII-a a campionatului italian a oferit o surpriză uriaşă, Internazionale Milano fiind învinsă de Udinese.
16.12.2017 | 17:56

UPDATE, ora 17:55 / Juventus a câştigat fără probleme întâlnirea de la Bologna, scor 3-0 – vezi aici golurile, şi a urcat pe locul 2 în clasamentul din Serie A, la un punct în spatele liderului SSC Napoli. Campioana a depăşit-o pe Inter Milano, care a pierdut surprinzător cu Udinese.

UPDATE, ora 15:15. AC Milan continuă forma slabă arătată în Serie A. Echipa antrenată de Gennaro Gattuso a fost învinsă de Hellas Verona, scor 0-3. Milanezii au terminat meciul în 10 oameni, după ce Suso a fost eliminat în minutul 90+1. – VEZI GOLURILE AICI.

UPDATE, ora 23:45 / AS Roma a obţinut o victorie in extremis în partida de acasă cu formaţia Cagliari, scor 1-0 – vezi aici fazele importante. Romanii au marcat golul victoriei în minutul 90+4, iar reuşita a fost validată după ce arbitrul a folosit sistemul VAR. Gazdele au ratat un penalty la începutul reprizei secunde prin Perotti.

UPDATE, ora 20:55 / SSC Napoli a revenit pe primul loc în Serie A, după ce a învins, în deplasare, cu scorul de 3-1 – vezi golurile aici – pe FC Torino. Fundaşul român Vlad Chiricheş a rămas pe banca de rezerve, iar slovacul Marek Hamsik a înscris golul cu numărul 115 în tricoul lui Napoli şi l-a egalat pe legendarul Diego Maradona.

Liderul din Serie A a suferit prima înfrângere din acest sezon, scor 1-3 – vezi golurile aici, chiar pe teren propriu, în faţa unei formaţii aflate în partea a doua a clasamentului din Serie A.

Oaspeţii au deschis scorul prin Kevin Lasagna, în minutul 14, dar golgeterul campionatului italian, argentinianul Mauro Icardi (17 goluri), a restabilit egalitatea după doar două minute şi a stabilit scorul la pauză.

Spalletti poate pierde locul 1 în Serie A după Inter Milano – Udinese 1-3

Scorul final Inter Milano – Udinese 1-3 a fost stabilit după golurile marcate în repriza secundă de Rodrigo de Paul 61 din penalty şi Antonin Barak 77. La faza penalty-ului, centralul Maurizio Mariani a apelat la arbitrajul video.

După Inter Milano – Udinese 1-3, trupa lui Luciano Spalletti poate pierde fotoliul de lider în Serie A şi poate ajunge chiar în poziţia a treia, în funcţiile de reultatele pe care le vor obţine SSC Napoli şi Juventus Torino.