Marian Popovici
in Pariuri sportive
28/09/2014, 17:54
Învingător SURPRIZĂ în cursa de elită la mondialele de ciclism! Un polonez e noul campion GALERIE FOTO

Polonezul Michal Kwiatkowski a cîştigat cursa de elită de la Campionatele Mondiale de Ciclism de la Ponferrada din Spania. Polonezul a atacat cu 5 kilometri înainte de finalul cursei şi nu a mai putut fi prins de urmăritori.

Pe locul secund a încheiat australianul Simon Gerrans, în timp ce ultimul loc al podiumului a fost obţinut de favoritul gazdelor, Alejandro Valverde. Kwiatkowski va purta tricoul curcubeu în toate cursele de şosea din anul viitor. Fostul campion mondial, portughezul Rui Costa a încheiat cursa în pluton.