Ion Crăciunescu nu are dubii: „Penalty clar pentru Barcelona în finalul primei reprize cu Bayern Munchen”. Ce spune fostul mare arbitru despre VAR. Exclusiv

Fostul mare arbitru Ion Crăciunescu consideră că Barcelona trebuia să primească penalty în faza din finalul primei reprize cu Bayern Munchen.
14.09.2022 | 00:02
Ion Craciunescu nu are dubii Penalty clar pentru Barcelona in finalul primei reprize cu Bayern Munchen Ce spune fostul mare arbitru despre VAR Exclusiv
Ion Crăciunescu nu are dubii: „A fost penalty pentru Barcelona în finalul primei reprize cu Bayern Munchen, la 0-0”. Ce spune fostul mare arbitru despre VAR. Foto: colaj Fanatik

FANATIK l-a contactat pe fostul mare arbitru Ion Crăciunescu referitor la faza din finalul primei reprize a meciului Bayern Munchen – FC Barcelona din Champions League, în care fundașul munchenez Alphonso Davies a avut o intervenție în careul de 16 m asupra atacantului barcelonez Ousmane Dembele, suspectă de se solda cu penalty.

Ion Crăciunescu nu are dubii: „Penalty clar pentru Barcelona în finalul primei reprize, la 0-0”. Ce spune fostul mare arbitru despre VAR

Domnule Crăciunescu, a fost penalty la intervenția lui Davies asupra lui Dembele?

– Eu zic că a fost penalty. Davies a intervenit pe direcția de deplasare a lui Dembele și l-a împiedicat să continue faza.

Nu este obligatoriu să-i pună piedica din spate, l-a împiedicat clar. Nu înțeleg de ce n-a intervenit VAR-ul.

Mă uit și în campionatul nostru, vezi împingeri clare… că lasă jocul liber… păi sunteți nebuni? Una este lupta corp la corp și alta este împingere cu mâna, domnilor arbitri.

Una este o atingere cu corpul, alta este să-l scoată de sub traiectoria mingii, să-l împingă din spate, să-l arunce pe burtă… Împingerea se sancționează la regulament, este prevăzută sancțiune la articolul 12.

Ion Crăciunescu: „Cu faze dintr-astea, VAR-ul o să-și piardă credibilitatea în timp”

Păi VAR-ul la ce mai folosește dacă nu „vede” faze de-astea? Iar la un meci de Liga Campionilor este și mai de neînțeles…

– VAR-ul intervine, se spune, numai la faze clare pentru arbitrii din cameră, la care are dubii sau nu le vede arbitrul din teren. Probabil că pentru VAR faza cu Davies și Dembele n-a fost suficient de clară pentru a-i spune „centralului” să dea penalty. Acuma contează și cine este în camera VAR…

Păi la nivelul ăsta eu zic că nu se duce… să nu dau nume… orice arbitru…

– Da, așa e… VAR-ul ajută mult… Și în campionatul nostru a ajutat mult… și de aceea eu nu înțeleg cum poate trece peste faze dintr-astea. La faze dintr-astea nici nu ar trebui VAR, sunt clare pentru un arbitru bun.

Până la urmă, dacă se tot vor repeta aceste greșeli ale VAR-ului, n-o să mai aibă nimeni încredere și o să se devalorizeze, o să-și piardă credibilitatea în timp. Și în arbitraj cel mai important lucru este să-ți păstrezi credibilitatea.

Punem camere, monitoare, tragem linii, dar dacă o să acceptăm scuza că și VAR-ul poate greși pentru că și el este… om, va fi foarte trist.

• 2-0 a fost scorul cu care s-a încheiat partida Bayern Munchen – FC Barcelona din etapa a doua a grupelor din Champions League. Au marcat Lucas Hernandez (minutul 50) și Leroy Sane (minutul 54)
  • 0-2 a fost scorul partidei Viktoria Plzen – Inter Milano, celălalt meci din grupa C a Ligii Campionilor, în care se află Bayern Munchen și FC Barcelona