Ionut Neamţu    Razvan Nicolae
in Fotbal international
27/09/2018, 08:07
Ionuţ Radu a debutat în Serie A în Genoa – Chievo 2-0! Italienii l-au lăudat după primul meci! Video GALERIE FOTO
Ionuţ Radu a debutat în Serie A în Genoa - Chievo 2-0

Ionuţ Radu a debutat în Serie A în meciul Genoa – Chievo 2-0, partidă care s-a disputat în etapa a 6-a. Portarul echipei naţionalei de tineret a României i-a luat locul lui Federico Marchetti în formula de start a echipei antrenate de Davide Ballardini, iar prestaţia i-a încântat pe italieni.

Sătul de prestaţiile modeste ale lui Federico Marchetti, cu nouă goluri primite în ultimele trei meciuri din Serie A, Davide Ballardini a decis să-l folosească pe Ionuţ Radu în partida cu Chievo. Portarul român a avut câteva intervenţii foarte bune şi şi-a ajutat echipa să obţină cele trei puncte. Prima intervenţie magistrală a venit în minutul 39, când fotbalistul de 21 de ani a blocat şutul expediat de Mehdi Leris. Trei minute mai târziu, Krzysztof Piatek a adus-o pe Genoa în avantaj după un şut din interiorul careului.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

Ionuţ Radu a debutat în Serie A în Genoa – Chievo 2-0 şi şi-a salvat echipa pe final

În a doua repriză a meciului Genoa – Chievo 2-0, din etapa a 6-a din Serie A, partidă în care Ionuţ Radu a debutat, Goran Pandev a majorat scorul în minutul 54, cu un şut plasat din marginea careului. Portarul român a ieşit la rampă în minutul 75, când a respins lovitura de cap a lui Federico Barba. “Ionuţ Radu a salvat rezultatul cu o intervenţie fenomenală”, au scris italienii de la buoncalcioatutti.it.

Genoa a obţinut cele trei puncte şi ocupă locul opt, după şase etape, cu nouă puncte obţinute. Ionuţ Radu s-a transferat în această vară de la Inter, însă în contract există o clauză de răscumpărare. La mijlocul lunii septembrie, portarul de 21 de ani a apărat un penalty în meciul Portugalia – România 1-2, din preliminariile pentru Campionatul European de tineret din 2019. Jucătorii antrenaţi de Mirel Rădoi au şanse foarte mari să ajungă la turneul final care se va disputa în Italia şi San Marino. Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!