Claudiu Surmei
in Serie A
29/12/2018, 19:13
Ionuț Radu a făcut încă un meci mare în Serie A! Genoa – Fiorentina s-a terminat 0-0. Video GALERIE FOTO
Ionuț Radu, fără gol primit în Genoa - Fiorentina 0-0

Ionuț Radu a făcut încă un meci mare în Serie A! Goalkeeperul român a avut mai multe intervenții de senzație în partida Genoa – Fiorentina, încheiată cu scorul de 0-0, în runda cu numărul 19 din campionatul italian.

Căpitanul naționalei U21 a României a fost integralist în partida disputată de Genoa pe teren propriu contra Fiorentinei. Portarul de 21 de ani a avut două intervenții salvatoare în prima repriză, în minutele 17 și 41. Ionuț Radu a mai avut o paradă senzațională în repriza secundă, când a scos o minge șutată puternic din afara careului de 16 metri. Vezi AICI VIDEO cu intervențiile lui Ionuț Radu.

Ionuț Radu, fără gol primit în Genoa – Fiorentina 0-0

Ionuț Radu și-a ajutat echipa să obțină un punct din confruntarea cu Fiorentina, iar Genoa a rămas pe locul 14 în Serie A, cu 20 de puncte, la egalitate cu următoarea clasată, Cagliari. Genoa e la 7 puncte distanță de primul loc care duce la retrogradare și la 9 de locul 6, care asigură prezența în tururile preliminare ale Europa League.

Echipele trimise în teren în Genoa – Fiorentina

Genoa (3-1-4-2): Radu – Biraschi, Romero, Criscito – Rolon – Romulo, Hiljemark, Bessa, Lazovic – Kouame, Piatek

Fiorentina (4-3-3): Lafont – Laurini, Pezzella, Milenkovic, Biraghi – Veretout, Norgaard, Fernandes – Mirallas, Simeone, Chiesa

Mirel Rădoi e impresionat de evoluțiile lui Ionuț Radu

Selecționerul U21, Mirel Rădoi, e impresionat de evoluțiile lui Ionuț Radu. “E unul dintre cei mai buni portari din Europa. Iese bine pe centrări, are joc de picior foarte bun, apără penalty-uri.Poate în unele momente a început să dribleze. I-am spus să nu mai tragă mingea cu călcâiul când driblează, că s-ar putea să intre mingea în plasă. Ionuț iese mult mai bine decât Lobonț, în schimb Lobby avea un joc de picior mai bun”, a declarat Rădoi.