Claudiu Surmei
in Serie A
29/12/2018, 19:13
Ionuț Radu a făcut încă un meci mare în Serie A! Genoa – Fiorentina s-a terminat 0-0. Video GALERIE FOTO
Ionuț Radu, fără gol primit în Genoa - Fiorentina 0-0

Ionuț Radu a făcut încă un meci mare în Serie A! Goalkeeperul român a avut mai multe intervenții de senzație în partida Genoa – Fiorentina, încheiată cu scorul de 0-0, în runda cu numărul 19 din campionatul italian.

Căpitanul naționalei U21 a României a fost integralist în partida disputată de Genoa pe teren propriu contra Fiorentinei. Portarul de 21 de ani a avut două intervenții salvatoare în prima repriză, în minutele 17 și 41. Ionuț Radu a mai avut o paradă senzațională în repriza secundă, când a scos o minge șutată puternic din afara careului de 16 metri. Vezi AICI VIDEO cu intervențiile lui Ionuț Radu.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

Ionuț Radu, fără gol primit în Genoa – Fiorentina 0-0

Ionuț Radu și-a ajutat echipa să obțină un punct din confruntarea cu Fiorentina, iar Genoa a rămas pe locul 14 în Serie A, cu 20 de puncte, la egalitate cu următoarea clasată, Cagliari. Genoa e la 7 puncte distanță de primul loc care duce la retrogradare și la 9 de locul 6, care asigură prezența în tururile preliminare ale Europa League.

Echipele trimise în teren în Genoa – Fiorentina

Genoa (3-1-4-2): Radu – Biraschi, Romero, Criscito – Rolon – Romulo, Hiljemark, Bessa, Lazovic – Kouame, Piatek

Fiorentina (4-3-3): Lafont – Laurini, Pezzella, Milenkovic, Biraghi – Veretout, Norgaard, Fernandes – Mirallas, Simeone, Chiesa

Mirel Rădoi e impresionat de evoluțiile lui Ionuț Radu

Selecționerul U21, Mirel Rădoi, e impresionat de evoluțiile lui Ionuț Radu. “E unul dintre cei mai buni portari din Europa. Iese bine pe centrări, are joc de picior foarte bun, apără penalty-uri.Poate în unele momente a început să dribleze. I-am spus să nu mai tragă mingea cu călcâiul când driblează, că s-ar putea să intre mingea în plasă. Ionuț iese mult mai bine decât Lobonț, în schimb Lobby avea un joc de picior mai bun”, a declarat Rădoi.