Farul lui Gică Hagi este în căutarea formei de zile mari, care să o poată readuce între primele formații ale campionatului intern. Unul dintre fotbaliștii constănțeni a vorbit despre principalele ținte ale grupării sale din perioada următoare.
Fosta campioană a României a surprins la început de an prin faptul că nu a făcut deplasarea în afara țării pentru a pregăti următoarele confruntări interne.
Gică Hagi, care a precizat și motivul pentru care nu a plecat cu Farul în Antalya, speră ca antrenamentele desfășurate la Ovidiu să-i poată adapta pe elevii săi la condițiile reci sub care se vor disputa primele întreceri din SuperLigă.
Unul dintre mijlocașii formației de la malul mării, Ionuț Vînă, a transmis în cadrul unui interviu că urmează meciuri dificile pentru echipa sa, iar obiectivele stabilite pentru noul an rămân aceleași: accederea în play-off și câștigarea Cupei României.
“Avem nouă meciuri de foc, trebuie să luăm fiecare meci la victorie și atâta timp cât avem șanse matematice să prindem play-off-ul, vom lupta pentru ele.
Am făcut și un pas important în Cupa României, ne-am dorit asta, de când a început această competiție ne gândeam la trofeu. Acum suntem mai aproape și cu siguranță va fi un obiectiv foarte important pentru noi“, a declarat Vînă, pentru Farul TV.
Constănțenii de la Farul își îndreaptă atenția în continuare și spre zona play-off-ului, acolo unde lupta rămâne una foarte strânsă. Situată pe locul 13 în acest moment, gruparea condusă de Gheorghe Hagi este la 7 puncte în urma Petrolului Ploiești, ocupanta poziției a șasea.
Doi dintre cei mai promițători jucători ai Farului, Alexandru Stoian și Ionuț Cercel, au fost cedați la FCSB în perioada de mercato a iernii. Antrenorul roș-albaștrilor, Elias Charalambous, a ținut să laude noua achiziție a lui Gigi Becali.
Pentru formația dobrogeană primul meci oficial din 2025 va fi pe teren propriu cu UTA Arad, în data de 20 ianuarie, iar apoi va urma o deplasare de foc la Cluj-Napoca, în compania “feroviarilor” de la CFR, pe 27 ianuarie.