Ionuț Vînă, cel mai bun om al derby-ului FCSB – Dinamo. Cum s-a descurcat Dennis Man

09.07.2020 | 12:19
Ionut Vina cel mai bun om al derbyului FCSB  Dinamo Cum sa descurcat Dennis Man

FCSB a învins cu 1-0 pe Dinamo în returul semifinalelor Cupei României și s-a calificat fără emoții în ultimul act al competiției, deoarece câștigase la scor și partida tur din „Ștefan cel Mare ” cu 3-0. „Câinii” mai au de doi bani speranță că pot întoarce soarta calificării la comisiile FRF, acuzând că în prima manșă rivalii îl folosiseră pe portarul Andrei Vlad, care s-ar fi aflat în stare de suspendare.

Gazdele au dominat meciul de la un capăt la altul și nu au avut emoții nicio secundă, mai ales că reușiseră să deschidă scorul în chiar primul minut de joc, prin Adrian Petre. Totuși, printre remarcații partidei nu au fost oamenii de atac, ci mijlocașul Ionuț Vână, care a avut cele mai bune cifre conform datelor oferite de InStat.

De la Dinamo a ieșit în evidență fundașul stânga Andrei Sin, dar cifrele sale sunt mult sub cele ale celor mai buni jucători ale adversarilor.

Ionuț Vînă a avut cel mai bun index InStat. Dennis Man a fost al treilea

Cu un index de 317, mijlocașul Ionuț Vînă a fost cel mai bun om de pe teren în meciul cu Dinamo. Este jucătorul care a pasat cel mai mult, de 98 de ori, procentul de reușită fiind de 91%. De asemenea, el a reușit să trimită și 19 centrări spre poarta lui Straton, 58% dintre acestea putând fi utilizate de colegii săi.

Pe locurile 2 și 3 în topul InStat al jucătorilor de la FCSB s-au clasat starurile Florentin Coman  și Dennis Man, cu cifre apropiate în indexul InStat, de 303 și, respectiv, 302. Coman a avut 50 de pase pe durata întregului meci (86% precise) și 12 centrări (50% bune), în timp ce Man a pasat de 56 de ori (89% corecte) și a centrat de 13 ori (doar 38% bune).

Cel mai slab jucător al gazdelor în meciul cu Dinamo a fost tânărul Cristi Dumitru, cu un index de 200. Deși a evoluat 42 de minute, Dumitru a avut cifre mai slabe decât Pantea, care a stat pe teren numai 16 minute (index 238).