Irina Begu – Aliaksandra Sasnovich 5-7, 7-6, 4-6 în turul 3 de la WTA Miami. Românca ratează calificarea după un meci-maraton de peste trei ore

Irina Begu şi Aliaksandra Sasnovich s-au duelat în turul 3 de la WTA Miami 2022. Românca a fost eliminată după un meci-maraton, în care a comis mai multe greşeli.
26.03.2022 | 21:40
Irina Begu  Aliaksandra Sasnovich 57 76 46 in turul 3 de la WTA Miami Romanca rateaza calificarea dupa un mecimaraton de peste trei ore
Irina Begu a fost eliminată în turul 3 de la WTA Miami 2022 (sursă foto: hepta.ro)
26-03-2022
16:45

Irina Begu - Aliaksandra Sasnovich 5-7, 7-6(4), 4-6

VEZI AICI CELE MAI IMPORTANTE FAZE

5-7, 7-6(4), 4-6: Sasnovich a învins-o pe Irina Begu după un meci epuizant care a durat trei ore şi trei minute.

Pentru prestaţia de la WTA Miami 2022, Irina Begu a primit 54.400 de dolari şi 65 de puncte WTA. Românca va urca pe locul 64 după ce s-a oprit în turul 3.

5-7, 7-6(4), 4-5: Sasnovich face break-ul şi va servi pentru câştigarea meciului.

5-7, 7-6(4), 4-4: Sasnovich a câştigat un game extrem de disputat.

5-7, 7-6(4), 4-3: Begu serveşte perfect şi câştigă game-ul.

5-7, 7-6(4), 3-3: Sasnovich a întrerupt seria Irinei, cu un game pe propriul serviciu.

5-7, 7-6(4), 3-2: Begu câştigă al treilea game consecutiv şi este pe val.

5-7, 7-6(4), 2-2: Begu revine în setul decisiv cu un break la zero.

5-7, 7-6(4), 1-2: Begu a salvat o minge de break şi câştigă game-ul.

5-7, 7-6(4), 0-2: Sasnovich îşi consolidează break-ul cu un game pe propriul serviciu.

5-7, 7-6(4), 0-1: Sasnovich face break-ul în debutul setului decisiv.

5-7, 7-6 (4). Irina se impune în tie-break, 7-4, și vom avea decisiv!

5-7, 6-6. Irina își face serviciul, avem tiebreak!

5-7, 6-5. Sasnovich își face serviciul, Irina va servi pentru a rămâne în meci.

5-7, 5-5: Begu irosește din nou avantajul. Își pierde serviciul și setul doi intră în prelungiri.

5-7, 5-4: Sasnovich își face serviciul și rămâne în set.

5-7, 5-3: Begu îşi consolidează break-ul.

5-7, 4-3: Begu profită de greşelile adversarei şi face break-ul.

5-7, 3-3: Begu îşi valorifică serviciul pentru prima oară în acest set.

5-7, 2-3: Sasnovich reuşeşte să câştige primul game pe propriul serviciu, în setul al doilea.

5-7, 2-2: Begu a ratat şansa să-şi consolideze break-ul.

5-7, 2-1: Festival de break-uri şi în setul al doilea, după ce Irina Begu ia game-ul pe serviciul adversarei.

5-7, 1-1: Begu a pierdut din nou pe propriul serviciu.

5-7, 1-0: Begu începe setul al doilea cu un break la zero.

5-7: Begu îţi pierde serviciul şi Sasnovich câştigă primul set.

5-6: Sasnovich câştigă game-ul la zero.

5-5: Begu ratează şansa câştigării primului set pe propriul serviciu, iar Sasnovich face un nou break.

5-4: Begu face un nou break şi va servi pentru câştigarea primului set.

4-4: Sasnovich face rebreak-ul şi Begu ratează şansa să se distanţeze pe tabelă.

4-3: Begu face break-ul într-un moment crucial al setului.

3-3: Begu a trecut peste un moment dificil, când a salvat o minge de break, dar a luat game-ul.

2-3: Sasnovich a salvat două mingi de break şi a obţinut game-ul.

2-2: Irina Begu şi-a făcut serviciul, iar startul meciului este unul foarte echilibrat.

1-2: Sasnovich îşi face serviciul fără prea mari probleme şi câştigă game-ul.

1-1: Irina Begu nu reuşeşte să-şi consolideze break-ul, iar Sasnovich câştigă game-ul pe serviciul adversarei.

1-0: Irina Begu face break-ul în startul meciului.

A început meciul dintre Irina Begu şi Aliaksandra Sasnovich.

Irina Begu este ultima reprezentantă a României pe tabloul principal de la WTA Miami 2022, iar sportiva are şanse mari să obţină calificarea în optimile de finală. Sâmbătă, de la ora 18:40, o va întâlni pe Aliaksandra Sasnovich.

Irina Begu – Aliaksandra Sasnovich, duel în turul 3 de la WTA Miami 2022

Meciul dintre Irina Begu şi Aliaksandra Sasnovich va fi transmis de Digi Sport 4, de la ora 18:40, dar poţi urmări toată acţiunea în format LIVE TEXT pe FANATIK.

Partida este programată pe terenul “Butch Buchholz”, după terminarea meciului dintre Katerina Siniakova şi Daria Saville, care va începe la ora 17:00. Dacă o va elimina pe Aliaksandra Sasnovich, Irina Begu va juca împotriva jucătoarei care va câştiga duelul Belinda Bencic – Heather Watson.

Irina Begu, avantaj în meciurile directe cu Aliaksandra Sasnovich

Irina Begu şi Aliaksandra Sasnovich s-au duelat de trei ori până în prezent, iar românca are 3-0 la meciuri directe. Prima întâlnire a avut loc în 2015, în finala WTA Seul, când sportiva de 31 de ani s-a impus în două seturi, 6-3, 6-1.

Al doilea meci direct a avut loc în 2021, la WTA Gippsland Trophy, când Irina Begu a învins-o pe Aliaksandra Sasnovich în trei seturi, scor 5-7, 6-4, 6-4.

Tot anul trecut a avut loc şi ultima întâlnire dintre cele două, în sferturile de finală de la WTA Cleveland, când românca a obţinut calificarea în două seturi, scor 6-2, 6-4. La turneul american, Irina Begu a ajuns până în finala turneului, unde a fost învinsă de Anett Kontaveit.

Câţi bani a câştigat Irina Begu la WTA Miami 2022

La WTA Miami 2022, Irina Begu le-a eliminat pe Hailey Baptiste, beneficiară a unui wild card, scor 6-7(6), 6-1, 6-1, şi pe Aryna Sabalenka, scor 6-4, 6-4.

Pentru prestaţia de la WTA Miami 2022, Irina Begu va încasa un cec în valoare de 54.400 de dolari şi 65 de puncte WTA. Dacă va ajunge în optimile de finală, jucătoarea de 31 de ani va primi 94.575 de dolari şi 120 de puncte WTA.

La începutul săptămânii, Irina Begu se afla pe locul 70 şi a urcat, cu ajutorul celor două victorii de la WTA Miami 2022, până pe poziţia a 64-a. În cazul unui succes în meciul cu Aliaksandra Sasnovich, românca va ajunge pe locul 60.