Irina Aldea
în Tenis
18/09/2018, 15:30
Irina Begu, criză de nervi în primul meci de la Seul: “Du-te la Şarapova și Azarenka și o să vezi!” GALERIE FOTO
Irina Begu, criză de nervi în primul meci de la Seul

Irina Begu a avut o criză de nervi în primul meci de la Seul. Sportiva noastră a iscat un scandal în debutul celui de-al doilea set al întâlnirii cu Mona Barthel.

Irina-Camelia Begu a obţinut calificarea în optimile de finală la Korea Open, turneu de categoria Internaţional, turneu pe care l-a câştgat în 2015 după o finală disputată împotriva Aliaksandrei Sasnovich. Partida a durat ooră şi 42 de minute de joc şi s-a încheiat cu victoria sportivei de pe locul 55 WTA, scor 7-5, 6-4.

În primul set, Irina a servit pentru set, dar adversara sa a reușit să facă rebreak. Irina a făcut break din nou, a dus scorul la 6-5 și a închis setul cu propriul serviciu. Begu a început cu un break setul secund, însă a pierdut următoarele patru game-uri. Irina a revenit de la 1-4, a câștigat toate game-urile și s-a impus cu 6-4. Begu şi-a asigurat un cec de 3.400 dolari şi 30 de puncte WTA.

Irina Begu a avut o criză de nervi în primul meci de la Seul

Irina Begu s-a enervat cumplit la turneul găzduit la Seul. În setul secund al întâlnirii, Irina şi-a pierdut complet calmul după o decizie a arbitrului de scaun, franţuzoaica Aurelie Tourte. În setul doi, Irina Begu reuşise break-ul, însă pe serviciul propriu, la 30-30, românca a returnat o minge care a aterizat pe linie, însă arbitra a dictat-o în out, punctul revenindu-i nemţoaicei. În acea clipă, Irina şi-a pierdut cumpătul şi a început să se răstească la arbitra de scaun:

Irina Begu: “Ce vrei?”

Arbitru: “Ai strigat ‘nu’ în timpul punctului”

Irina Begu: “Dar mingea e acolo, iese în aut și tu nu ești acolo să vezi”

Arbitru: “Nu poți vorbi în timpul punctului”

Irina Begu: “Dar dacă fac așa (n.r. imitând lovitura de forehand, apoi își pune mâinile în șold), nu e același lucru?”

Arbitru: “Nu e întotdeauna la fel. Aici, tu ai spus «nu» pentru că ai crezut că mingea e în out”

Irina Begu: “În primul rând, mingea a fost în aut. În al doilea rând, îmi spui că această minge sau acest sunet au deranjat-o pe ea? Stai, nu faci nimic, apoi dictezi obstrucție”

Arbitru: “Eu nu pot să ghicesc dacă e în teren sau nu, trebuie să iau o decizie și să fiu sigură atunci când o iau”

Irina Begu: “E la fel dacă fac așa (n.r. din nou imită o lovitură de forehand)”

Arbitru: “Nu e la fel”

Irina Begu: “E la fel, e la fel… Du-te la Sharapova, du-te la Azarenka și o să vezi că e la fel!”

Arbitru: “Nu e același lucru, nu e o minge normală”

Irina Begu: “Ea nici măcar nu a auzit asta!”

Arbitru: “Am auzit eu”

Irina Begu: “Da, da, da, și eu joc împotriva ta?”

Arbitru: “Nu”

În optimile de finală, Irina Begu va avea o adversară de lux, o va întâlni pe câştigătoarea din 2013 a turneului din Coreea de Sud, Agnieszka Radwanska (locul 60 WTA), care a trecut în primul tur de americanca Bethanie Mattek-Sands, scor 6-4, 7-5, la capătul unui meci care a durat o oră şi 38 de minute de joc. Poloneza s-a impus în toate cele trei dueluri cu Begu. La acest turneu, Irina Begu este favorita numărul 7. Anul trecut, Jelena Ostapenko se impunea în marea finală de la Seul. Irina Begu a decis să facă schimbări importante după un an mai puţin reuşit, cu o singură victorie la ultimele şapte turnee jucate. Irina Begu, locul 59 WTA, a anunţat pe contul său oficial de Facebook încheierea colaborării cu antrenorii, Artemon Apostu Efremov şi Adrian Cruciat, cei care i-au fost aproape în ultimii cinci ani.