Irina Begu, eliminată de o jucătoare venită din calificări în primul tur la Shenzhen Open

Alexandru Năstase
in Tenis
31/12/2018, 08:48
Irina Begu a terminat anul 2018 cu o înfrângere la Shenzen

Irina Begu nu a terminat anul 2018 prea bine. Jucătoarea de tenis a fost eliminată de o sportivă venită din calificări în primul tur la Shenzhen Open și nu a mai apucat să deschidă sezonul în plină competiție. Rusoaica Veronika Kudermetova, locul 133 mondial a fost cea care a învins-o pe Begu și care a scos-o pe româncă din joc. Begu a pierdut cu scorul de 3-6, 6-1, 7-6 (7/5), după două ore şi 17 minute.

Au fost mai multe probleme pentru Irina Begu în timpul jocului. În setul 3, la scorul de 3-3, Begu a avut nevoie de intervenţia medicului, românca acuzând dureri la piciorul stâng. A revenit pe teren, dar nu s-a putut concentra și a pierdut actul decisiv al întâlnirii. De remarcat că Irina Begu a fost semifinalistă anul trecut la Shenzhen şi a câştigat proba de dublu alături de Simona Halep. De altfel, competiția a fost una dominată de românce sezonul precedent. Deţinătoarea titlului la Shenzhen este Simona Halep, care însă nu participă la ediţia din acest an.

Irina Begu, eliminată de o jucătoare venită din calificări în primul tur la Shenzhen Open Meciul de tenis dintre Irina Begu (in imagine) si Ons Jabeur, din cadrul turneului de tenis BRD Bucharest Open 2018, desfasurat la Arenele BNR, marti, 17 iulie 2018. © FOTO: Sabin Malisevschi / Sport Pictures
Irina Begu a câștigat proba de dublu de la Shenzen alături de Simona Halep

Irina Begu nu este singura jucătoare de tenis din România care a părăsit repede competiția de la Shenzen. Și Ana Bogdan a fost învinsă clar în primul tur al turneului care se desfăşoară în perioada 30 decembrie 2018 – 5 ianuarie 2019 și care are premii totale în valoare de 750.000 de dolari.  Românca a avut însă un adversar dificil – rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova, locul 42 WTA, s-a impus în mai puțin de o oră de joc, scor final 6-0, 6-1.

Monica Niculescu s-a calificat însă fără prea multe emoții pe tabloul principal, acolo unde a ajuns și Sorana Cîrstea care a acces în turul secund la Shenzhen după ce a trecut de Magda Linette, poziția 81 în clasamentul WTA. Cîrstea a învins-o pe poloneză, scor 6-3, 6-3, după o oră şi 28 de minute de joc.