VIDEO Irina Begu este CAMPIOANĂ la WTA Bucureşti! A învins-o pe Goerges!

IRINA BEGU FINALA WTA BUCURESTI 2017. Irina Begu este noua campioană de la Bucureşti. Românca s-a impus în finala cu Julia Goerges, din Germania, locul 45 WTA, scor 6-3, 7-5. Begu se impune pentru...
23.07.2017 | 23:59
VIDEO Irina Begu este CAMPIOANA la WTA Bucuresti A invinso pe Goerges

IRINA BEGU FINALA WTA BUCURESTI 2017. Irina Begu este noua campioană de la Bucureşti. Românca s-a impus în finala cu Julia Goerges, din Germania, locul 45 WTA, scor 6-3, 7-5. Begu se impune pentru prima dată în România, după ce anul trecut Simona Halep ridicase trofeul. Este al patrulea titlu WTA pentru Begu, după cele de la Florianapolis, Seul şi Tashkent.

IRINA BEGU FINALA WTA BUCURESTI 2017. UPDATE: 23 iulie, ora 17:50. SET IRINA! Românca a luat primul set cu 6-3!

IRINA BEGU FINALA WTA BUCURESTI 2017. UPDATE: 23 iulie, ora 17:00. Începe finala de la Arenele BNR dintre Irina Begu şi Julia Goerges.

IRINA BEGU FINALA WTA BUCURESTI 2017. UPDATE: 23 iulie, ora 12:50. Irina Begu va juca duminică în ambele finale programate la WTA BRD Bucureşti Open. De la ora 17:00 va intra pe teren pentru finala la simplu, în compania jucătoarei din Germania, Julia Goerges, iar după încheierea acestei dispute, alături de Raluca Olaru va trebui să dea replica perechii Mertens-Schuurs, practic un meci între favoritele 1 şi 2 la câştigarea trofeului.

Finala cu Goerges este a treia întâlnire directă şi prima care se va juca pe zgură. În 2013, la Seul, în 16-imi, Begu a executat-o pe adversara ei cu 6-4, 6-0, pentru ca un mai târziu, la Sydney, în semifinale Goerges să se impună cu 6-1, 7-6.

IRINA BEGU FINALA WTA BUCURESTI 2017. UPDATE, ora 20:20 / Nu vom avea duel românesc în finala de la WTA Bucureşti. Ana Bogdan a pierdut partida din semifinale, cu Julia Goerges, după un meci dramatic, scor 6-3, 2-6, 4-6. Irina Begu – Julia Goerges este finala turneului de la Bucureşti.

UPDATE, ora 17:20 / Irina Begu o învinge pe Carla Suarez Navarro, scor 7-5, 7-5, şi este prima finalistă de la WTA Bucureşti. În câteva minute va începe partida dintre Ana Bogdan şi Julia Goerges, care va stabili cea de-a doua finalistă.

SET IRINA BEGU! După un început dezastruos, condusă cu 3-0, Irina Begu şi-a revenit şi a câştigat cu 7-5 primul set, un set în care s-au consemnat nu mai puţin de 7 breakuri!

A început prima semifinală IRINA BEGU – CARLA SUAREZ NAVARRO. Scorul este 3-2 pentru iberică, Begu reuşind să reintre în meci cu două game-uri consecutive, după ce Suarez a avut 3-0.

WTA Bucuresti 2017 UPDATE. 21 iulie, ora 18:30 / Programul de sâmbătă al celor două semifinale

CENTRE COURT Starts At 3:00 pm
 Carla Suárez Navarro (ESP)
CENTRE COURT Followed By
 Ana Bogdan (ROU)
 Julia Goerges (GER)

Ana Bogdan s-a calificat şi ea în semifinale la WTA Bucureşti, după ce a învins-o pe favorita numărul 1, Anastasija Sevastova, scor 6-1, 6-3. Alexandra Dulgheru a ratat calificarea dupa 5-7, 5-7 cu Julia Goerges.

WTA Bucuresti 2017 UPDATE. 21 iulie, ora 18:15 / Ana Bogdan joacă excelent contra favoritei numărul unu, Anastasija Sevastova. A câştigat cu 6-1 primul set, iar în al doilea are 3-2 cu break.

WTA Bucuresti 2017 UPDATE. 21 iulie, ora 17:15 / Irina Begu s-a calificat în semifinale la WTA Open Bucureşti, după ce a trecut de Pauline Permantier, scor 7-5, 6-0. Astăzi se mai joacă partidele Sevastova – Ana Bogdan şi Julia Goerges, ambele tot în sferturi.

IRINA BEGU FINALA WTA BUCURESTI 2017. UPDATE. 21 iulie, ora 08:10. Astăzi sunt programate partidele din cadrul sferturilor de finală. În trei dintre cele patru meciuri de simplu sunt prezente şi jucătoare din România. Irina Begu va juca de la ora 15:30 în compania franţuzoaicei Pauline Parmentier, după care Ana Bogdan, dacă se va recupera după accidentarea la genunchi, va avea dificila misiune de o a înfrunta pe favorita nr.1, letona Anastasija Sevastova, iar în ultimul meci de simplu al zilei şi Alexandra Dulgheru va întâlni un adversar greu, pe jucătoarea germană Julia Goerges. În fine, mezinele turneului, Jacqueline Cristian şi Cristina Dinu vor susţine sfertul de finală la dublu, de la ora 14:00, adversare fiindu-le perechea Piter-Zanevska.

orig

por

WTA Bucuresti 2017 UPDATE. 21 iulie, ora 08:00. Alexandra Dulgheru a reuşit calificarea în sferturi, după o victorie în faţa rusoaicei Alexandrova în trei seturi: 6-4, 4-6, 6-2. Dulgheru a jucat foarte bine setul decisiv, pe care l-a controlat clar, la lumina reflectoarelor, partide fiind ultima din programul zilei de joi.

WTA Bucuresti 2017 UPDATE. 20 iulie, ora 08:45. Irina Begu a reuşit să se califice în sferturile de la WTA Bucureşti după o victorie categorică în faţa sportivei Jaqueline Cristian, scor 6-4, 6-0.

IRINA BEGU FINALA WTA BUCURESTI 2017.  UPDATE. 20 iulie, ora 08:45. Astăzi se vor afla pe teren patru românce. De la ora 15:30 se va disputa confruntarea sută la sută românească, dintre Irina Begu şi puştoaica Jacqueline Cristian, iar de la ora 20:30, în închiderea programului zilei, Alexandra Dulgheru o va înfrunta pe rusoaica Alexandrova. La ora 17:30 se va juca la dublu meciul dintre Cadantu-Kovinic şi una dintre favoritele la trofeu, perechea Schuurs-Mertens.

tab

lob

tablou wta bucuresti

IRINA BEGU FINALA WTA BUCURESTI 2017.  UPDATE. 19 iulie, ora 18:00. Ana Bogdan s-a calificat în sferturile de finală de la Bucureşti. Românca a învins-o marţi după amiază pe Cagla Buyukakcay (Turcia) cu 6-4, 7-5.

WTA Bucuresti 2017 UPDATE. 19 iulie, ora 12:00. Astăzi se vor afla pe teren opt jucătoare din România. Este vorba de Ana Bogdan, care o va întâlni pe turcoaica Buyukackay, începând cu ora 15:30, pentru ca la sfârşitul acestei partide să vină rândul Gabrielei Ruse, misiune aproape imposibilă în faţa unei jucătoare de top, Carla Suarez Navarro.

În competiţia de dublu vor evolua trei perechi româneşti.  De la ora 14:00 Cristian şi Dinu vor juca împotriva lui Fomina şi Wongteanchai, de la ora 15:30 Crăciun şi Dulgheru vor avea adversare pe Mertens şi Schuurs, unul dintre dublurile favorite la câştigarea turneului, iar de la ora 17:30 perechea Begu-Olaru ar trebui să aibă o misiune facilă în faţa australiencelor Moore-Thombare. Iată programul complet al zilei:

por

pro

IRINA BEGU FINALA WTA BUCURESTI 2017.  UPDATE. Irina Begu s-a calificat în optimile de finală ale turneului BRD Bucharest Open, scor 6-4, 6-1 în faţa sârboaicei Ivana Jorovici.

Rezultatele de marţi:

rezzzzz

Programul de miercuri:

miercuri

IRINA BEGU FINALA WTA BUCURESTI 2017.  UPDATE. 18 iulie. Meciul zilei la Arenele BNR, Sorana Cîrstea-Ana Bogdan s-a disputat în deschiderea zilei pe terenul principal. Bogdan a câştigat cu 6-4, 6-2 după 95 de minute

UPDATE. 17 iulie, ora 21:07. Rezultatele complete de luni:

rez

Cum arată tabloul competiţiei

wta bucharest tablou

Programul de marţi

program wta bucuresti marti 19 iulie

UPDATE, 17 iulie, ora 17:22 / Alexandra Dulgheru s-a calificat pe tabloul principal al turneului de la Bucureşti după ce a învins-o în două seturi pe Daniela Seguel cu scorul de 6-3, 6-2.

S-a disputat şi primul meci de pe tabloul principal, încheiat cu o surpriză. Paula Hercog a pierdut în trei seturi, 6-4, 3-6, 7-6 cu Çağla Büyükakçay din Turcia.

UPDATE: 17 iulie, ora 00:01. Din cauza ploii calificările pentru tabloul principal nu s-au încheiat duminică, 16 iulie şi vor continua astăzi. Alexandra Dulgheru are şansa de a intra pe tablou, ea câştigând primul set din meciul cu Paolini.

tenis

buc

Programul zilei de luni

program luni 17 iulie wta bucuresti

Alexandra Dulgheru a câştigat primul meci din calificările turneului de la Bucureşti, scor 6-0, 7-5, jucătoarea de tenis de 28 de ani învingând-o pe Gabriela Dabrowski din Canada. Învinsa româncei este o specialista a probei de dublu, aflându-se pe locul 20 în ierarhia WTA. Jucătoarea din Canada a triumfat în urmă cu o lună, în proba de dublu-mixt, pe zgura de la Roland Garros.

Dulgheru a câştigat primul set cu 6-0, fără ca adversara să-i pună prea multe probleme. În setul 2, jucătoarea de tenis din România a avut emoţii, mai ales când Dabrowski a egalat la 5-5, cedând cu greu ultimele două game-uri. La finalul meciului care a durat o oră şi 26 de minute, Alexandra Dulgheru a obţinut calificarea în turul 2 al calificărilor, unde o va întâlni pe Jasmine Paolini din Italia.

Adversara din turul 2 a dispus de Csilla Argyelan, din Ungaria, cu scorul de 6-0, 6-1. Jucătoarea de tenis maghiară a fost beneficiara unui wild-card. Dacă va trece de italiancă, Dulgheru va juca împotriva celei care se va impune în meciul Catalina Pella-Daniel Seguel. Alexandra se află în prezent pe locul 358 în clasamentul WTA, ea fiind în revenire după o accidentare.

Alexandra Dulgheru este la a trei prezenţă la turneul de la Bucureşti, cea mai bună performanţă a ei fiind calificarea în turul 2, în 2015, pe tabloul principal. Jucătoarea de tenis născută în Bucureşti a câştigat până în prezent 2 turnee WTA, în 2009 şi 2010, la Varşovia. 5 ani mai târziu a mai jucat o finală la Kuala Lumpur, dar a fost învinsă de Caroline Wozniacki.