Eduard Popa
in Liga 3
30/09/2018, 18:58
Bănel Nicoliță, eliminat în meciul cu Rapid! Gol şi intrare criminală a fostului stelist. Video GALERIE FOTO
Rapid câștigă la Făurei, chiar dacă Bănel Nicoliță a reușit să înscrie

UPDATE, ora 18:50. Rapidul s-a impus cu 3-1 în meciul de la Făurei. Toate golurile s-au înscris în a doua repriză. Vlada a reușit o dublă, în minutele 51 și 56. Bănel Nicoliță a redus din handicap în minutul 60, dar Matulevicius a stabilit scorul final în minutul 77. Bănel a fost eliminat după o intrare criminală. Astfel, Rapidul acumulează 16 puncte în 6 etape.

“Azi a fost un meci foarte slab, nu era momentul. După 47 de meciuri s-a întâmplat asta. Să ridicăm capul sus, duminică avem meci de campionat. Felicit echipa adversă, au jucat mai bine ca noi. Suporterii au fost extraordinari, dar trebuie ă înţeleagă şi ei că nu suntem roboţi şi mai şi greşim. Sper ca echipa ma să înţeleagă că au nevoie de ambiţi şi dăruire”, a fost reacția antrenorului lui Rapid, Constantin Schumacher, după înfrângerea suferită de vișinii în fața teleormănenilor.

Rapid întâlnește echipa lui Bănel Nicoliță, CS Făurei

Chiar dacă a pierdut în Cupa României, marele obiectiv al Rapidului în acest sezon este calificarea în Liga 2. Elevii lui Schumacher au reușit până acum 13 puncte în primele cinci etape din al treilea eșalon fotbalistic din România. Singurii cu care au remizat rapidiștii sunt cei din Popești Leordeni, cu care au făcut egal în deplasare, scor 1-1, în etapa a doua a Ligii a 3-a.

De partea cealaltă, CS Făurei este proiectul fostului stelist Bănel Nicoliță, originar din micuța localitate brăileană. „E un risc asumat dar mi-am dorit foarte mult să fiu jucător, antrenor şi acţionar, iar dorinţa mi s-a îndeplinit. Din acest motiv m-am şi lăsat de fotbal, într-un timp foarte scurt. Mai puteam să joc în Liga 1 dar au trecut 6 luni cât am stat. Apoi am plecat la Tg. Mureş şi nu am promovat şi atunci m-am supărat şi am spus „stop”. Am decis să vin aici. Trebuia să fiu eu, aici! Era clar că, dacă nu sunt eu, nu se putea rezolva nimic, cu fondul de jucători care era. Unde să fie mai bine decât aici, unde am crescut, unde am copilărit? Era clar că, într-o zi, tot la Făurei mă voi întoarce”, a spus fostul internațional român, într-un interviu acordat pentru FANATIK.RO.

După cinci etape CS Făurei se află pe locul 10 din 16 echipe, cu 7 puncte.