Istvan Kovacs, viață grea în Lokomotiv Moscova – Bayern Munchen 1-2. Decizie controversată a arbitrului român

Claudiu Ilie
în Champions League
27/10/2020, 23:05
Istvan Kovacs, viață grea la Moscova. Decizie controversată a arbitrului român. FOTO: sportpictures.eu

Istvan Kovacs a arbitrat meciul dintre Lokomotiv Moscova și Bayern Munchen din etapa a doua a Ligii Campionilor. Partida nu a fost deloc una ușoară pentru român.

Centralul din Carei a avut parte de o fază controversată în care a fost implicat Robert Lewandowski. Polonezul a căzut în careul gazdelor, iar Kovacs a dictat lovitură de pedeapsă pentru bavarezi.

În momentul în care „Lewa” se pregătea să transforme de la punctul cu var, sistemul de arbitraj video a sărit în ajutorul arbitrului român.

Kovacs, fază controversată în Lokomotiv Moscova – Bayern. Românul a fost salvat de VAR

Meciul din etapa a doua a grupei A a fost arbitrat de o brigadă cu ștate vechi în Liga 1. La centru s-a aflat Istavan Kovacs, în timp ce la cele două linii au ridicat steagul asistenții Vasile Marinescu și Ovidiu Artene, în timp ce rolul de al patrulea oficial a fost îndeplinit de Marius Avram.

Kovacs a avut de gestionat o fază extrem de grea în careul rușilor. La scorul de 1-0 pentru bavarezi, Robert Lewandowski a fost faultat, iar Bayern a primit penalty.

Decizia nu a rămas însă în picioare. VAR-ul a observat că Serge Gnabry era în poziție de offside înainte de faultul asupra colegului său polonez din atac.

Momentul controversat a avut loc în minutul 64, când Bayern conducea grație golului marcat de Goretzka. Șapte minute mai târziu, Lokomotiv a restabilit egalitatea prin Miranchuk.

Cu 11 minute înainte de finalul partidei, campioana Europei a marcat din nou. Joshua Kimmich a finalizat superb o pasă a lui Javi Martinez și a stabilit rezultatul final, Lokomotiv Moscova – Bayern Munchen, 1-2.

Istvan Kovacs, meciul 4 în UEFA Champions League

Arbitru cu ecuson FIFA din anul 2010, Istvan Kovacs a bifat la Moscova meciul cu numărul 4 în grupele Ligii Campionilor. În acest interval, centralul în vârstă de 36 de ani a acordat 21 de cartonașe galbene, un cartonaș roșu și a dictat o lovitură de pedeapsă.

Patru din cele 21 de avertismente au fost arătate în meciul dintre Lokomotiv Moscova și Bayern Munchen. Înaintea acestui duel, Kovacs arbitrase ultima dată în faza grupelor în 2019, pe 2 octombrie, remiza albă dintre Genk și Napoli.