Italia nu mai e… Italia! Adio catenaccio! Mașinărie de goluri „full efficacity”. Dă peste 11 la EURO 2020?

Italia este o mașinărie de goluri la EURO 2020, cu cel mai bun golaveraj după primele două etape din grupe.
19.06.2021 | 21:52
Italia nu mai e Italia Adio catenaccio Masinarie de goluri full efficacity Da peste 11 la EURO 2020

Italia a impresionat pe toată lumea în primele două etape ale grupelor EURO 2020. Victorii la scor de neprezentare și cu Turcia, și cu Elveția. Dar, mai ales, un fotbal curat, frumos, ofensiv, elaborat, lucrat de parcă jucătorii selecționați de Roberto Mancini ar juca împreună de ani de zile, săptămână de săptămână.

Italia a fost prima echipă calificată în „optimile” turneului final EURO 2020, cu cel mai  bun golaveraj până acum, 6-0, goluri Ciro Immobile (2, câte unul în fiecare meci), Manuel Locatelli (2 cu Elveția), Lorenzo Insigne (cu Turcia) și Merih Demiral (autogol cu Turcia).

Italia este a doua echipă din istoria EURO care începe un turneu final cu două victorii la scor, după Țările de Jos (Olanda) la EURO 2008 (3-0 cu… Italia și 4-1 cu Franța).

Până la acest EURO 2020 Italia nu marcase mai mult de două goluri în niciun meci jucat vreodată la un turneu final de campionat european! Și n-a jucat „decât” 38!

Are toate șansele să-și depășească recordul „personal” de 9 goluri, stabilit la EURO 2000, când a jucat finala, 1-2 cu Franța, după golul de aur al lui Trezeguet din minutul 103.

• 1,80 este cota BETANO pentru „peste 11,5 goluri” marcate de Italia la EURO 2020

Italia a fost prezentă la 9 dintre cele 15 turnee finale EURO de până acum. La primul, în 1960, nu a participat, frondă alături de Germania și Anglia pentru că oficialii celor trei federații naționale au considerat că noul campionat european subminează campionatul mondial. La 5 ediții ale EURO nu s-a calificat la turneul final (1964, 1972, 1976, 1984, 1992).

• 31-0 este golaverajul incredibil pe care l-a reușit Italia în ultimele 10 meciuri, încheiate cu tot atâtea victorii

Atenție la meciul Italiei cu Țara Galilor!

Italia va juca ultimul meci din grupă cu Țara Galilor, locul 2, cu 4 puncte (1-1 cu Elveția, 2-0 cu Turcia). Un egal le-ar califica pe amândouă. Un egal este mai ușor de obținut… fără goluri! Sau cu goluri puține, ca să nu intervină „complicații”.

Este bine de știut pentru pariori și „împerecherea” din „optimi”: 1A – 2C (cel mai probabil Ucraina sau Austria) și 2A – 2B (cel mai probabil Rusia sau Finlanda).

• 7,50 este cota BETANO pentru „sub 0,5 goluri” la Italia – Țara Galilor
  • 1,75 este cota pentru „PSFX” la Italia – Țara Galilor
  • 1,47  3,95  8,50 sunt cotele BETANO pentru „1,x,2” la Italia – Țara Galilor

Golurile Italiei la EURO

EURO 1968: golaveraj 3-1 în 3 meciuri (4 echipe) / 0-0 cu URSS în semifinală, câștigată la… dat cu banul, caz unic în istorie! 1-1 după prelungiri în finală cu Iugoslavia, 2-0 la rejucare.

EURO 1980: golaveraj 2-1 în 4 meciuri (8 echipe) / 0-0 cu Spania și cu Belgia, 1-0 cu Anglia în grupă, locul 2, după Belgia. 1-1 cu Cehoslovacia în finala mică, 8-9 la loviturile de departajare.

EURO 1988: golaveraj 4-3 în 4 meciuri / 1-1 cu Germania de Vest (RFG), 1-0 cu Spania, 2-0 cu Danemarca în grupă, locul 2, după Germania de Vest. 0-2 cu URSS în semifinale.

EURO 1996: golaveraj 3-3 în 3 meciuri (16 echipe) / 2-1 cu Rusia, 1-2 cu Cehia, 0-0 cu Germania, locul 3 în grupă, după Germania și Cehia.

EURO 2000: golaveraj 9-4 în 6 meciuri / 2-1 cu Turcia, 2-0 cu Belgia, 2-1 cu Suedia, locul 1 în grupă. 2-0 cu România în „sferturi”, 0-0 (3-1 la loviturile de departajare) cu Țările de Jos (Olanda) în semifinale, 1-2 cu Franța în finală.

EURO 2004: golaveraj 3-2 în 3 meciuri / 0-0 cu Danemarca, 1-1 cu Suedia, 2-1 cu Bulgaria, locul 3 în grupă, la egalitate de puncte, 5, cu Suedia și Danemarca, departajarea fiind făcută de scorurile din meciurile cu Bulgaria.

EURO 2008: golaveraj 3-4 în 4 meciuri / 0-3 cu Olanda, 1-1 cu România, 2-0 cu Franța, locul 2 în grupă, după Olanda. 0-0 (2-4 la loviturile de departajare), cu Spania în „sferturi”.

EURO 2012: golaveraj 6-7 în 6 meciuri / 1-1 cu Spania, 1-1 cu Croația, 2-0 cu Irlanda, locul 2 în grupă, după Spania. 0-0 (4-2 la loviturile de departajare) cu Anglia în „sferturi”, 2-1 cu Germania în semifinale, 0-4 cu Spania în finală.

EURO 2016: golaveraj 6-2 în 5 meciuri / 2-0 cu Belgia, 1-0 cu Suedia, 0-1 cu Irlanda, locul 1 în grupă. 2-0 cu Spania în „optimi”. 1-1 (5-6 la loviturile de departajare) cu Germania în „sferturi”.

• „Italia are o naţională cu un mix bun, cu jucători experimentaţi, care ştiu să câştige, o naţională puternică. Roberto Mancini este un antrenor experimentat, foarte bine pregătit şi a arătat în preliminarii cât de bun este (n.a. – 10 victorii în 10 meciuri). Echipa s-a îmbunătăţit mult sub conducerea lui. Italia are jucători talentaţi, cu bune cunoştinţe tactice, astfel că pot juca în diferite moduri. Roberto le-a oferit mai multă calitate în atac. E greu să-i găseşti o slăbiciune şi cred că va ajunge în ultimele patru” – José Mourinho
  • 2 goluri și 1 pasă de gol a dat Ciro Immobile în primele două meciuri ale Italiei la EURO 2020 (3-0 și cu Turcia, și cu Elveția)
  • 29 de meciuri fără înfrângere (24 de victorii și 5 egaluri) are Italia din 10 septembrie 2018, 0-1 cu Portugalia pe „Estadio da Luz” (Lisabona), în Liga Națiunilor
  • 80-7 este golaverajul năucitor al Italiei în cele 29 de meciuri fără înfrângere amintite mai sus!

• (P) 4,25 este cota BETANO pentru „Italia este echipa care înscrie cele mai multe goluri la EURO 2020”. Vezi toate cotele aici!