Italienii de la Lazio s-au pozat cu trofeele CFR-ului. „Mamma mia, ăștia au bătut Roma pe Olimpico!” EXCLUSIV

19.09.2019 | 14:03
Italienii de la Lazio s-au pozat cu trofeele celor de la CFR Cluj

Staff-ul celor de la Lazio, dar și unii invitați ai italienilor veniți la Cluj pentru meciul cu CFR, din prima etapă a grupelor Europa League, au așteptat conferința de presă a lui Simone Inzaghi în holul de la intrare în zona vestiarelor. Aceștia au profitat de cele 15 minute cât a durat întâlnirea tehnicianului cu presa pentru a se pune la punct cu istoria adversarului din Cluj, descoperind în vitrine și performanța din 2008 a CFR-ului, când a învins Roma chiar pe „Olimpico”, în grupele Ligii Campionilor.

Cei din staff-ul lui Lazio „au descoperit” victoria CFR-ului cu Roma: „Wow, au bătut pe Olimpico!”

Antrenorii secunzi, directorul sportiv Igli Tare, dar și ceilalți membri ai staff-ului lui Simone Inzaghi la Lazio au făcut fotografii cu trofeele CFR-ului și s-au informat despre istoria clubului care le este adversar în această grupă de Europa League. Asta în timp ce Inzaghi povestea de ce i-a lăsat acasă pe Ciro Immobile, Ștefan Radu și Luis Alberto.

Italienii s-au oprit mai mult timp la vitrina cu performanța din 2008 a clujenilor, când au jucat în grupa de Liga Campionilor cu AS Roma, Chelsea și Bordeaux, după ce cuceriseră primul titlu din istorie. Era grupa A a competiției, în care campioana României a debutat cu un senzațional 2-1 pe „Olimpico” împotriva Romei. „Mamma mia, asta e echipa care a bătut Roma chiar pe Olimpico!”, au exclamat rivalii tradiționali ai Romei pe holurile de la stadionul clujean. VEZI TOATE IMAGINILE ÎN GALERIA FOTO.

cfr cluj lazio
Staff-ul lazialilor a văzut și ultimele tablouri, cele cu titlul din vară al celor de la CFR Cluj

Emanuel Culio, omul cu dubla de pe „Olimpico”, revine la CFR la meciul cu Lazio

Pe 16 septembrie 2008, CFR Cluj, antrenată de italianul Maurizio Trombetta, debuta în grupele Ligii Campionilor pe „Olimpico” din Roma, împotriva trupei lui Luciano Spaletti. Gazdele deschideau scorul prin Panucci în minutul 16, dar ceea ce a urmat a fost într-adevăr incredibil.

CFR a egalat până în pauză, în minutul 27, după o combinație între Trică și Culio, pasa cu călcâiul a primului fiind fructificată de argentinian cu un șut la colțul lung. Imediat după pauză, în minutul 49, același Trică a centrat, Cassetti a respins greșit, iar Culio a făcut dubla și a dus scorul la 2-1 pentru CFR! A fost rezultatul final, pentru că nici cele 4 minute de prelungiri dictate de centralul Baskakov nu i-au mai ajutat pe romani să egaleze. Culio, eroul de pe „Olimpico”, revine pentru meciul cu Lazio în lotul lui Dan Petrescu.

Cum au arătat echipele în istoricul Roma – CFR Cluj 1-2 din septembrie 2008

În acea grupă de Liga Campionilor, CFR Cluj a debutat cu victorie la Roma, apoi a făcut egal acasă cu Chelsea (0-0). A rămas doar cu aceste patru puncte, terminând pe ultima poziție a grupei după patru înfrângeri: 0-1 la Bordeaux, 1-2 cu Bordeaux, 1-3 cu Roma și 1-2 la Chelsea.

Roma: Doni – Cicinho, Panucci (Loria 46), Cassetti, Riise (Totti 52) – Aquilani, De Rossi – Taddei (Montella 77), Baptista, Tonetto – Vucinic. Antrenor: Luciano Spalletti.

CFR Cluj: Stăncioiu – Tony, Cadu, Sousa, Pereira – Mureșan, Dani – Dubarbier (Panin 87), Culio, Trică (Peralta 66) – Y. Kone. Antrenor: Maurizio Trombetta.

Din lotul de acum 11 ani, la CFR mai este doar Ciprian Deac, ca jucător, și Cristian Panin, acum team-manager. Interesant este că la Roma a jucat tot meciul Julio Baptista, pasager sezonul trecut la CFR Cluj! Chiar retras din activitate după concediul de la Cluj.

Așa a arătat grupa din 2008 a celor de la CFR Cluj în Liga Campionilor: cu Roma, Chelsea și Bordeaux