După ce nu a putut participa la Miami Open 2025 din cauza unei ușoare accidentări, Jaqueline Cristian a decis să meargă la Puerto Vallarta (Mexic) și a fost extrem de inspirată pentru că a reușit să-și treacă în palmares primul titlu WTA.
Românca în vârstă de 26 de ani a avut o săptămână fantastică la turneul cu premii în valoare totală de 115.000 de dolari, încheiată cu o victorie extraordinară în finala cu Linda Fruhvirtova din Cehia, locul 215 în ierarhia mondială.
Cristian, principala favorită a competiției și locul 72 WTA, s-a impus cu scorul de 7-5, 6-4. Românca a condus în primul act cu 4-2, dar și-a pierdut avantajul la 5-4 când a servit pentru a închide setul. Ea a reușit apoi un break la 0 și a închis prima manșă în prelungiri.
Setul secund a început cu o serie de break-uri, iar Jaqueline a fost prima care și-a făcut serviciul și s-a desprins la 4-2. Cehoaica a revenit din nou și a egalat la 4, dar jucătoarea noastră și-a ridicat încă o dată nivelul și a închis meciul după 2 ore și 12 minute.
Acesta este primul titlu WTA din cariera lui Jaqueline Cristian, care mai avea în palmares doar o finală la Linz în 2021. Pentru performanța realizată la Puerto Vallarta, sportiva din România cu cele mai mari câștiguri din 2025 a fost recompensată cu un premiu în valoare de 15.500 de dolari.
De asemenea, ea a primit 125 de puncte în clasamentul mondial și a realizat o urcare de 15 poziții în ierarhia WTA. Cristian este acum pe locul 57, cel mai bun din carieră și pe care l-a mai ocupat la 29 iulie 2024.
La finalul partidei, jucătoarea noastră și-a lăudat adversara din finală și a mărturisit că jocul său se apropie din ce în ce mai mult cu ceea își dorește. ”E o luptătoare, își împinge adversarele la limită în fiecare meci. Mă așteptam la schimburi lungi.
Pentru mine e un început, munca mea alături de echipă începe să se vadă. Acest turneu e un mic pas spre obiectivul nostru. Sunt din ce în ce mai aproape de modul în care-mi doresc să joc. Sunt foarte bucuroasă”, a declarat Jaqueline Cristian, care în acest an a făcut turul 3 la Australian Open.