Jennifer Brady recunoaște avantajul Simonei Halep înaintea posibilei confruntări din semifinalele de la Dubai: „Diferența a fost făcută de încrederea de sine”

20.02.2020 | 17:25
Jennifer Brady recunoaste avantajul Simonei Halep inaintea posibilei confruntari din semifinalele de la Dubai Diferenta a fost facuta de increderea de sine

Jennifer Brady a obținut calificarea în semifinalele turneului de la Dubai, după ce a trecut de Garbine Muguruza, iar pentru un loc în ultimul act va juca împotriva învingătoarei din meciul Simona Halep – Aryna Sabalenka. După victoria din sferturi, sportiva din SUA a recunoscut că se așteaptă la un meci infernal în semifinale, dar forma îi permite să spere la victorie.

Jennifer Brady, posibila adversară a Simonei Halep din semifinalele de la Dubai

Jennifer Brady nu a avut un început de sezon reușit, fiind eliminată în prima rundă la Australian Open și Sankt Petersburg, dar a arătat un nivel al tenisului ridicat la Dubai, unde a trecut în primele trei meciuri de Elina Svitolina (6 WTA), Marketa Vondrousova (17 WTA) și Garbine Muguruza (9 WTA), toate sportive clasate mai bine în ierarhia mondială.

În semifinale, sportiva din Statele Unite ale Americii va juca împotriva câștigătoarei meciului dintre Simona Halep și Aryna Sabalenka, iar Brady recunoaște că va avea o misiune dificilă, indiferent de numele adversarei.

Da, am jucat multe meciuri, care au avut o încărcătura mare, dar mă simt bine din punct de vedere fizic. Voi face toate metodele de recuperare pentru a fi gata mâine.

Evident că nu voi avea un meci deloc ușor în semifinale. Am jucat cu Halep în Australia, împotriva Arynei Sabalenka nu am evoluat niciodată. Ambele sunt două mari campioane.

Mă voi relaxa astăzi, voi urmări meciul lor. Indiferent împotriva cui voi juca, va fi foarte greu”, a declarat Jennifer Brady la conferința de presă susținută după victoria cu Garbine Muguruza.

Ce a făcut diferența la Melbourne

Jennifer Brady a vorbit și despre confruntarea cu Simona Halep de la Australian Open, de la începutul acestui sezon, câștigată de româncă în două seturi, după un prim act extrem de disputat, 7-6 (5), 6-1.

Americanca susține că la Melbourne diferența a fost făcută de factorul psihologic și de modul în care a gestionat mingea de set avută în primul act.

La Melbourne diferența a fost făcută de încrederea de sine. Am avut minge să câștig primul set și nu am reușit să o fructific. Au urmat apoi câteva lovituri excelente ale ei, niște mingi slabe trimise de mine și s-a făcut diferența.

Trebuie să tratez fiecare punct la fel, să lovesc fiecare minge la fel, indiferent că este decisivă pentru set sau meci, trebuie să lupt pentru fiecare minge și să dau totul pe teren”, susține Brady.