Golul începutului de sezon în fotbal! Un jucător de la Aston Villa a prins șutul carierei. Video

Ionuţ Cataramă    Ionut Neamţu
in Fotbal international
22/09/2018, 19:20
Golul începutului de sezon în fotbal

John McGinn, mijlocaș scoțian în vârstă de 23 de ani de la Aston Villa, a prins șutul carierei în partida pierdută de echipa sa pe teren propriu cu Sheffied Wed, scor 1-2.

McGinn a restabilit egalitatea în minutul 53 cu o execuție fabuloasă. Nu s-a terminat bine pentru el însă. Două minute mai târziu a primit un cartonaș galben, iar în minutul 67 oaspeții au preluat conducerea, stabilind totodată și scorul final.

Aston Villa l-a cumpărat pe McGinn de la Hibernian chiar în această vară. Mijlocașul evoluase bine în precedentele trei meciuri, fără a marca vreun gol însă. McGinn a jucat trei ani la Hibernian, unde a strâns peste 100 de meciuri. A mai evoluat în Scoția și la St. Mirren. Este un om de bază și în națională Scoției, pentru care a jucat în șase partide în acest an.

Aston Villa, club de tradiție al fotbalului britanic, a fost la 90 de minute de promovare în urmă cu un sezon, dar a pierdut barajul final cu Fulham, scor 0-1. Echipa a început modest această stagiune, clasându-se doar pe locul 12 după 9 etape. Adversara sa de sâmbătă a depășit-o în clasament grație victoriei din meciul direct și ocupă acum locul 10.

Pentru Aston Villa urmează un meci complicat pe terenul lui Bristol City, în timp ce Sheffield Wed va primi vizita liderului Leeds United.

Un singur meci din precedentele opt oficiale a câștigat Aston Villa, fiind eliminată deja și din Cupa Ligii. Echipa este antrenată de Steve Bruce și are în componența sa mulți jucători cu nume în fotbal, precum Hutton, El Ghazi, Elmohamady, Jedinak, Bolasie sau Whelan. Golgheterul echipei este un jucător puțin cunoscut publicului larg, ivorianul Kodija, autorul a trei reușite în primele nouă etape din Championship.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!