Traian Terzian    Valeriu Tache
in Liga 1 Betano
13/03/2019, 16:26
Juan Culio, suspendare mărită după eliminarea din CFR Cluj – Sepsi! Ce meciuri va rata argentinianul GALERIE FOTO
Juan Emmanuel Culio a primit o suspendare mărită după eliminarea din meciul CFR Cluj - Sepsi 3-1

Mijlocașul Juan Emmanuel Culio a primit o suspendare mărită după eliminarea din meciul CFR Cluj – Sepsi 3-1, din prima etapă a play-off-ului Ligii 1 Betano. Fotbalistul argentinian a primit al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu în minutul 70, dar a întârziat părăsirea terenului și din această cauză Comisia de Disciplină a FRF a luat o decizie dură împotriva sa.

Juan Culio, suspendare de două meciuri după eliminarea din CFR Cluj – Sepsi

Juan Emmanuel Culio a fost suspendat pentru două meciuri după ce a întârziat părăsirea terenului în urma eliminării din partida CFR Cluj – Sepsi și a primit o penalitate sportivă în valoare de 2.900 de lei. Pentru cartonașul roșu, argentinianul a mai primit o suspendare de un joc și o amendă de 740 de lei, dar va executa sancțiunea pentru abaterea cea mai gravă.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

În urma acestei sancțiuni, Juan Emmanuel Culio va lipsi de la următoarele două partide ale campioanei en titre. Antrenorul Alin Minteuan nu-l va putea folosi pe mijlocașul argentinian la întâlnirile cu FC Viitorul (în deplasare, la 16 martie) și Astra Giurgiu (pe teren propriu, la 29 martie). După prima etapă a play-off-ului, CFR Cluj are un avans de patru puncte față de U Craiova în clasamentul Ligii 1 Betano.

Arbitrul Senastian Colțescu îi explică lui Damjan Djokovic de ce l-a eliminat pe Juan Emmanuel Culio

Alexandru Dandea, suspendare de trei etape

De asemenea, fotbalistul Joseph Mensah de la Sepsi Sfântu Gheorghe, care a fost eliminat la faza penalty-ului primit de CFR Cluj în minutele de prelungire, a primit o sancțiune cu un joc și o penalitate de 740 de lei. Aceeași penalitate au mai primit-o fundașul Risto Radunovic de la Astra Giurgiu și mijlocașul Răzvan Dâlbea de la FC Hermannstadt.

Tot la partida FC Hermannstadt – Gaz Metan Mediaș 0-2, fundașul gazdelor Alexandru Dandea a primit direct cartonașul roșu în minutul 83. Fotbalistul a fost eliminat de arbitrul George Găman pentru o intrare violentă asupra lui Sorin Bușu, iar Comisia de Disciplină l-a suspendat pentru trei jocuri și i-a acordat o penalitate sportivă de 5.000 de lei.