Jucătorii lui CFR Cluj, după revenirea superbă cu Lazio: ”Ne-am trezit și am arătat adevărata față a CFR-ului”

Adrian Baciu
in Europa League
19/09/2019, 22:33

CFR Cluj a debutat cu o victorie uriașă în faza grupelor din Europa League. În Gruia, campioana României a învins puternica grupare italiană Lazio, scor 2-1. A fost nevoie de o revenire pe tabelă, dar și în joc a clujenilor.

Ciprian Deac, marcator al golului egalizator în meciul cu Lazio, recunoaște prima repriza mai modestă și spune că după pauză el și colegii săi s-au trezit: ”A fost o primă repriză în care nu ne-a ieșit nimic. Ei au controlat și au marcat. E bine ca ne-am trezit. A fost un alt CFR după pauză, ne-am creat ocazii, nu ne-am apărat. Cred că asta e fața CFR-ului.”

Foarte fericit după succesul cu Lazio a fost și Adrian Păun. Titular azi, jucătorul CFR-ului a spus că trăiește un sentiment extraordinar după victoria cu puternica echipă din Serie A: ”Este un sentiment extraordinar. Mă bucur că i-am bătut. Sper să nu ne oprim aici. După meci, Billel mi-a mulțumit, dar întreaga echipă a muncit pentru acest rezultat. Am început temători, dar după 30 de minute am început să pasăm. Penalty-ul ne-a dat curaj, apoi am intrat în joc. Nu știu dacă i-am surprins. Nu se gândeau că vom fi așa agresivi”.

Culio şi-a adus aminte de victoria superbă de la Roma

La interviurile de la finalul meciului din Gruia, Juan Emmanuel Culio şi-a adus aminte de victoria superbă obţinută de CFR Cluj în faţa lui AS Roma, scor 2-1, în grupele Ligii Campionilor din sezonul 2008-2009.

“Tot așa a fost, ca la Roma, 2-1, acum am învins cu 2-1 acasă. Pentru echipă e foarte frumos, a fost primul meci din grupe, am meritat să câștigăm. Sunt fericit că Billel a marcat, e foarte important pentru moralul lui. E foarte important că Deac a înscris din 11 metri, a avut încredere, iar după aia am jucat cu personalitate. Când avem personalitate e greu să pierdem. E o grupă foarte grea, să fim calmi, drumul e lung”, a spus Culio la finalul partidei.

• CFR Cluj – Lazio 2-1 (Deac 41 – penalty, Omrani 75 – Bastos 25) în grupa E din Europa League