Jucătorii lui Teja, optimiști după CFR Cluj – FCSB 0-0! Teixeira anunţă: “Am încredere că vom urca pe primul loc!”

Traian Terzian
in Sport
14/04/2019, 23:16
Felipe Teixeira (D) suteaza in meciul de fotbal dintre CFR Cluj si FCSB din etapa a V-a a play-off-ului Ligii 1, disputat pe stadionul Constantin Radulescu din Cluj-Napoca

CFR Cluj şi FCSB au încheiat la egalitate, scor 0-0, în etapa a 5-a din play-off-ul Ligii 1. A fost un meci sărac în ocazii, din care mai câştigată a ieşit echipa lui Dan Petrescu, în condiţiile în care şi-au păstrat avansul de 3 puncte în fruntea clasamentului.

Jucătorii lui Teja, încrezători după CFR Cluj – FCSB 0-0! Teixeira crede în titlu

Teixeira nu capitulează şi spune că titlul rămâne un obiectiv realizabil: “Nu a fost un meci plăcut pentru spectatori. În prima repriză am dominat noi prin pase, prin posesie, dar nu am putut să ne creăm ocazii. În repriza a doua am intrat în jocul lor și nu ne-a ajutat cu nimic. Dar încă suntem în lupta la titlu. CFR e o echipă bună, pragmatică și a trebuit să fim și noi pragmatici. Am avut obiectiv să nu luăm gol, dar nici nu am dat.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

Au dat de 2 ori în bară, dar nu și-au creat ocazii mari de gol. Doar din cornere și lovituri libere. Avem încredere că vom urca pe primul loc. Mai sunt 5 meciuri, 5 finale. Trebuie să le câștigăm și să sperăm că CFR se va încurca. CFR e cam aceiași echipă de anul trecut. Așa au câștigat titlul anul trecut și încearcă și acum la fel. Viitorul e o echipă foarte bună, cu un sistem de joc bine implementat, dar noi trebuie să câștigăm”

Ce meci a văzut Junior Morais? “Am jucat bine”

Junior Morais i-a contrazis pe critici şi consideră că FCSB a evoluat bine în Gruia: “Am vrut să câştigăm, dar nu am putut deși am jucat bine. Acum trebuie să mergem înainte și să câștigăm următoarele 5 meciuri. Am început foarte bine ambele reprize, am încercat să dăm gol, dar nu am putut. Pe finalul reprizelor CFR a crescut jocul și au avut și ei ocazii. Azi Steaua a arătat un fotbal foarte bun. Nu depindem doar de noi, dar trebuie să câștigăm tot până la meciul direct din ultima etapă. Trebuie să avem încredere”, a spus fundaşul FCSB după meci.

Etapa viitoare FCSB va juca la Ovidiu împotriva Viitorului, în timp ce ardelenii vor avea o deplasare complicată la Sfântu Gheorghe, pe terenul lui Sepsi OSK.