Jurgen Klopp a devenit alergic la înfrângeri: „Să pierdem șase meciuri? Îmi vine să vomit când aud” ?

Francisc Oprea
în Liverpool
24/01/2020, 13:35
Jurgen Klopp, antrenorul care este aproape să aducă primul titlu pentru Liverpool după 30 de ani. Sursă Foto: Hepta

Jurgen Klopp a oferit un nou moment care va rămâne în memoria suporterilor după victoria obținută de Liverpool cu Wolverhampton. Antrenorului german i-a fost transmis la interviu că echipa sa poate câștiga campionatul chiar dacă va pierde șase meciuri și Manchester City va obține maximum de puncte din etapele rămase, moment în care a reacționat scurt: „Îmi vine să vomit când aud asta”.

Jurgen Klopp, reacție de milioane după victoria lui Liverpool cu Wolves

Liverpool a avut pe „Molineux” unul dintre cele mai dificile jocuri din acest sezon de Premier League, contra celor de la Wolverhampton. Formația lui Jurgen Klopp a deschis scorul în minutul opt, prin Jordan Henderson, însă Raul Jimenez a restabilit egalitatea imediat după pauză.

Repriza secundă s-a dovedit a fi mult mai echilibrată decât era preconizat, Adama Traore, Raul Jimenez și Diogo Jota amenințând în dese rânduri poarta lui Alisson, însă tot Liverpool a fost echipa care a înscris, Roberto Firmino reușind să-l învingă pe Rui Patricio în minutul 84.

Datorită victoriei, Liverpool a păstrat avansul de 16 puncte față de Manchester City, care are și un meci mai mult disputat, însă Jurgen Klopp nu concepe alt rezultat decât victoria în următoarea perioadă.

La interviul de la sfârșitul meciului cu Wolverhampton, reporterul i-a transmis lui Klopp că Liverpool poate câștiga titlul chiar dacă va pierde în șase dintre cele 15 etape rămase de disputat și Manchester City va câștiga tot, moment în care antrenorul a replicat scurt: „Propoziția ‘poți pierde șase meciuri’… îmi vine să vomit când o aud”.

• 3 ianuarie 2019 – Manchester City – Liverpool 2-1, ultima înfrângere suferită de echipa lui Jurgen Klopp în Premier League

„Wolves are ceva în plus față de restul echipelor”

Jurgen Klopp declară că meciul cu Wolverhampton a fost unul dintre cele mai dificile pe care Liverpool le-a avut în acest sezon, marele avantaj al echipei lui Nuno Espirito Santo fiind jocul pe benzi.

A fost un meci foarte greu, cel mai greu posibil, dar am câștigat, deci cui îi pasă? Wolverhampton are ceva în plus față de restul echipelor pentru că folosește foarte mult laturile terenului. Contraatacul din care a ieșit golul lor a fost extraordinar”, a declarat Jurgen Klopp.

Liverpool are un sezon de excepție în Premier League, reușind să câștige 22 dintre cele 23 de meciuri disputate. Formația antrenată de Jurgen Klopp are un avans de 15 puncte față de Manchester City, care are și un meci mai mult disputat.

Liverpool a câștigat ultima dată titlul în Anglia în 1990, înainte de era Premier League.