Jurgen Klopp, reacție genială după ce Liverpool a fost salvată de Alisson! ”Pentru această paradă aș fi plătit și dublu pe el”

Autori: Traian Terzian, Valeriu Tache | 12.12.2018 | 09:48
Jurgen Klopp a avut o reacție genială la finalul meciului Liverpool - Napoli, după ce portarul Alisson Becker i-a salvat pe ”cormorani”

Antrenorul german Jurgen Klopp a avut o reacție genială la finalul meciului Liverpool – Napoli, din ultima etapă a fazei grupelor Champions League, în care ”cormoranii” au fost salvați la ultima fază de portarul Alisson Becker. Brazilianul a avut o intervenție extrordinară la ocazia polonezului Arkadiusz Milik.

”Dacă aș fi știut că Alisson va avea această paradă aș fi plătit dublu pentru aducerea sa. Wow, ce joc. Nu sunt sigur că un manager ar putea fi mai mândru de o echipă decât sunt eu acum. Alisson a făcut un meci incredibil, nu știu cum a putut să scoată acea minge. A fost uimitor”, a declarat tehnicianul german, conform cotidianului britanic Daily Mail.

Parada reușită de Alisson Becker la ocazia lui Arkadiusz Milik în minutele de prelungire ale meciului Liverpool - Napoli 1-0
Parada reușită de Alisson Becker la ocazia lui Arkadiusz Milik în minutele de prelungire ale meciului Liverpool – Napoli 1-0

Jurgen Klopp, reacție genială după ce Liverpool a fost salvată de Alisson: ”Nu am văzut niciodată așa ceva”

”Nu a avut doar o intervenție, a avut multe lucruri de făcut în seara asta. Calmul său ne ajută în situațiile critice. Când iese pe centrări este remarcabil. În mod normal aș fi spus că dacă nu ne apărăm bine în teren, Alisson nu poate să ne salveze în 20 de rânduri, dar el a făcut-o. Este incredibil, de necrezut. Nu am văzut niciodată așa ceva”, a mai spus Jurgen Klopp despre portarul lui Liverpool, Alisson Becker, pentru care în vară a plătit 73 de milioane de euro clubului AS Roma.

FC Liverpool a învins Napoli cu scorul de 1-0 și s-a calificat în optimile de finală ale Champions League. Finaliștii ediției precedente au încheiat pe locul doi în Grupa C, după formația Paris Saint-Germain și la egalitate de puncte cu vicecampioana Italiei. Față de Napoli, englezii au beneficiat de un golaveraj mai bun fiecare formație reușind să se impună pe teren propriu în meciurile directe cu același scor, 1-0.