Traian Terzian
în Juventus Torino
31/01/2019, 00:07
Juventus, prima eliminare din Cupa Italiei după patru trofee consecutive! Torinezii ratează primul obiectiv al sezonului GALERIE FOTO
Juventus Torino ratează primul obiectiv din acest sezon, după ce a fost eliminată de Atalanta Bergamo în sferturile de finală ale Cupei Italiei

Multipla campioană din Serie A, Juventus Torino, ratează primul obiectiv din acest sezon, după ce a fost eliminată de Atalanta Bergamo în sferturile de finală ale Cupei Italiei. ”Bătrâna Doamnă” a câștigat ultimele patru ediții ale acestei competiții, în sezonul 2013-2014 fiind eliminată de AS Roma tot în sferturile de finală.

Juventus Torino a prestat un joc modest în partida din deplasare cu Atalanta Bergamo și a fost învinsă cu scorul de 3-0. Gazdele au avut trei minute fantastice în prima repriză  a întâlnirii de pe stadionul Atleti Azzurri d’Italia și au punctat prin belgianul Timoty Castagne și Duvan Zapata. Atacantul columbian a mai înscris o dată pe finalul jocului, iar umilința deținătoarei trofeului a fost maximă.

Jucătorii de la Atalanta Bergamo au sărbătorit în vestiar victoria cu Juventus

Juventus ratează primul obiectiv din acest sezon după eliminarea din Cupa Italiei

În urma înfrîngerii suferite în fața celor de la Atalanta Bergamo în sferturile de finală ale Cupei Italiei, Juventus Torino a ratat primul obiectiv al acestui sezon. Mai mult, formația pregătită de Massimiliano Allegri nu mai poate face tripla celebră Champions League – titlu național – Cupă, însă consolarea vine din faptul că și-a trecut deja în palmares Supercupa Italiei.

Meciul de la Bergamo este unul de uitat repede pentru Cristiano Ronaldo și colegii săi, mai ales că se apropie cu pași repezi dubla cu Atletico Madrid din optimile de finală ale Champions League. Și pentru ca seara să fie neagră până la capăt, Juventus l-a pierdut pe căpitanul Giorgio Chiellini, care a fost schimbat în prima repriză din cauza unei accidentări, iar antrenorul Max Allegri a fost eliminat pentru că a protesta la golul doi al gazdelor.

Înfrângerea suferită în partida cu Atalanta Bergamo este prima pentru Juventus în acest seozn în competițiile interne. De altfel, torinezii erau ultima formație care nu fusese învinsă pe plan național din primele cinci ligi ale Europei.