Rapid se luptă pentru ocuparea unui loc în play-off-ul SuperLigii, iar conducerea clubului face eforturi să-i întărească lotul lui Marius Șumudică în ultima zi de transferuri. După ce l-a adus pe Elvir Koljic de la Universitatea Craiova, ținta a fost Kader Keita, de la CFR Cluj.
„Mijlocașul ivorian a fost împrumutat până în vară, cu opțiune de cumpărare.
‘Mă simt foarte bine acum că am semnat cu Rapid, a fost ultima zi de transferuri, așa că a fost puțin stres, dar sunt foarte bucuros că voi juca în Giulești. Voi da totul pentru a ajuta echipa să-și îndeplinească obiectivele’, a declarat Kader Keita pentru fcrapid.ro”, a anunțat Rapid prin intermediul rețelelor de socializare.
Victor Angelescu, unul dintre acționarii de la Rapid, a confirmat informația oferită în exclusivitate de FANATIK. Kader Keita a fost împrumutat de la CFR Cluj până la finalul sezonului, însă giuleștenii au pe masă opțiunea unui transfer definitiv.
„Da, l-am semnat pe Keita de la CFR Cluj. Este un împrumut până în vară, cu opțiune de cumpărare definitivă. Avem încredere că este un jucător care ne va ajuta foarte mult, tocmai de aceea l-am luat de la CFR Cluj. Da, Kader Keita este noul jucător de la Rapid”, a declarat Victor Angelescu, în exclusivitate, pentru FANATIK.
Rapid a finalizat transferul lui Kader Keita de la CFR Cluj. Din informațiile obținute în exclusivitate de FANATIK, fotbalistul cotat de Transfermarkt.com la 850.000 de euro a semnat contractul cu Rapid luni, 10 februarie, la ora 22:45.
Cele două cluburi, Rapid și CFR Cluj, s-au înțeles încă de duminică, așa cum FANATIK a dezvăluit în exclusivitate. După o serie de negocieri, clubul alb-vișiniu a reușit să-l convingă pe Kader Keita să semneze contractul. În cele din urmă, toate părțile au ajuns la un numitor comun. Digisport.ro a anunțat în premieră că mijlocașul Kader Keita a semnat cu Rapid.
În ultima zi de mercato în SuperLiga, rapid și CFR Cluj au ajuns la un acord final pentru transferul lui Kader Keita. „O informație de ultimă oră… Rapidul l-a făcut practic pe Kader Keita de la CFR Cluj. 300.000 de euro plus 25% coadă la un eventual transfer. În momentul de față se semnează actele. Un jucător bun pe care-l aduce Rapidul de la CFR Cluj.
Contract pe 3 ani și jumătate pentru Keita. Iar dacă nu se mai întâmplă nimic ieșit din comun, în următoarele 30 de minute acesta va deveni oficial jucătorul Rapidului”, a anunțat Horia Ivanovici la FANATIK SUPERLIGA.
Rapid este foarte aproape să se despartă de Xian Emmers și are nevoie de un jucător în loc la mijlocul terenului. S-a vorbit intens despre transferul lui Tidiane Keita de la Petrolul, cu care s-ar fi luptat cu FCSB, dar adevărata țintă este alta.
E vorba tot de un Keita, dar de Kader, de la CFR Cluj. Informația a fost confirmată de Neluţu Varga pentru Horia Ivanovici la FANATIK SUPERLIGA , emisiune transmisă LIVE în fiecare luni, marți și vineri, de la ora 10:30 numai pe site-ul FANATIK.RO.
„Haideți să anunțăm primul posibil transfer al zilei. Toată lumea vorbea că Rapidul îl ia pe Keita de la Petrolul. Și toate discuțiile au fost în jurul lui Keita de la Petrolul. Însă FANATIK a aflat că Rapid ne-a dus pe toți pe o pistă falsă. Nu este vorba despre Keita de la Petrolul, ci despre… Kader Keita de la CFR Cluj.
Aceasta este adevărata țintă a lui Victor Angelescu, a lui Marius Șumudică și a Rapidului pentru ultima zi de mercato. Țintă confirmată oficial într-o declarație de ultimă oră pe care ne-a oferit-o în exclusivitate Neluțu Varga”, a anunțat Horia Ivanovici în direct la FANATIK SUPERLIGA.
Informația a fost confirmată de Neluțu Varga, patronul echipei ardelene, care a oferit în exclusivitate detalii de la negocierile cu omologii de la Rapid pentru transferul mijlocașului ivorian în Giulești. Interesul Rapidului pentru Kader Keita a fost dezvăluit de Golazo.
„Suntem în negocieri cu Rapidul. Îl vor pe Kader Keita. Le-am cerut 200.000 de euro acum și încă 100 de mii de euro în tranșa a doua. Un total de 300.000 de euro.
Keita este un jucător bun, dar Dan Petrescu nu prea l-a mai folosit în ultima perioadă și atunci, dacă îl ținem, îi scade valoarea. Rapidul îl vrea neapărat. Am înțeles că mai vor jucători la mijlocul terenului, iar noi întotdeauna am avut relații excelente cu domnul Șucu.
Deci sunt șanse bune ca Keita să plece la Rapid, dacă vom ajunge la un acord. Din ce am înțeles, și jucătorul ar vrea să ajungă în Giulești, mai ales că și-a pierdut statutul de titular la CFR Cluj.
Bineînțeles că tranzacția ar trebui să se încheie astăzi, pentru că e ultima zi de transferuri. Vedem dacă până la urmă ajungem la un acord final cu Rapidul. Dacă ne înțelegem la suma despre care v-am spus, Keita e liber să plece în Giulești”, adeclarat Neluțu Varga în exclusivitate pentru FANATIK.