Sporturi

Kansas City Chiefs s-a impus în Superbowl după o prestație uriașă a lui Patrick Mahomes! Shakira și Jennifer Lopez au făcut un super show la pauză. VIDEO

03.02.2020 | 12:01
Kansas City Chiefs sa impus in Superbowl dupa o prestatie uriasa a lui Patrick Mahomes Shakira si Jennifer Lopez au facut un super show la pauza VIDEO

Kansas City Chiefs a câștigat trofeul Vince Lombardi pentru prima dată în ultimii 50 de ani după ce s-au impus împotriva lui San Francisco 49ers cu scorul de 31-20. Patrick Mahomes, quaterback-ul celor de la Chiefs a fost ales MVP-ul întâlnirii.

Kansas City Chiefs s-a impus în Superbowl după o prestație uriașă a lui Patrick Mahomes! 49ers, avantaj important înainte de ultimul sfert

Finala NFL a început cu 49ers la timonă, care au reuşit să aducă primele puncte pe tabelă printr-un field goal, transformat de Gould, kicker-ul echipei din San Francisco. Kansas City a echilibrat şi Mahomes a reuşit primul touch down al confruntării. Butker a transformat pentru punctul bonus.

În al doilea sfert, Kansas City Chiefs a mai punctat o dată pe tabelă, de această dată printr-un field goal transformat de acelaşi Butker. San Francisco 49ers a reuşit să egaleze cu cinci minute înainte de pauză graţie unui touchdown al lui Juszczyk, transformat de Gould.

De altfel, Juszczyk a fost unul dintre cei mai buni jucători ai lui 49ers din Superbowl. În sfertul al treilea, echipa din San Francisco a preluat controlul şi a reuşit să se desprindă pe tabelă. Gould a mai marcat un field goal, iar imediat după, Mostert a reuşit să înscrie un touchdown, care a dus scorul la 20-10 pentru 49ers cu 15 minute rămase de joc.

Mahomes şi Williams au dus trofeul în Kansas City în sfertul 4!

Sfertul patru a fost al celor de la Chiefs. Mahomes a reuşit să îşi scoată echipa din situaţia dificilă în care se afla. Kelce a readus pe Chiefs în joc cu un touchdown, iar patru minute mai târziu Williams a readus în avantaj pe cei din Kansas City.

San Francisco 49ers a încercat să revină în finalul meciului, însă una din ultimele atacuri orchestrate de Jimmy Garropolo s-a încheiat cu o intercepţie şi apoi cu încă un touchdown al lui Williams. Scorul final în Superbowl: 31-20 pentru Kansas City Chiefs.

VEZI VIDEO REZUMAT:

#SBLIV: Chiefs vs. 49ers Highlights

Patrick Mahomes and The Kansas City Chiefs overcome a 10-point deficit in the 4th quarter to bring home the Lombardi Trophy! ? #SBLIV

Gepostet von NFL Game Recaps am Sonntag, 2. Februar 2020

Shakira şi Jennifer Lopez au făcut unul dintre cele mai tari show-uri din istoria Superbowl!

În pauză, atmosfera a fost încinsă la propriu şi la figurat de Shakira şi Jennifer Lopez. Cele două artiste au făcut un show memorabil, considerat de americani unul dintre cele mai reuşite din istoria Superbowl.

VEZI VIDEO:

Costul reclamelor din Superbowl au atins un nou record, iar cei de la FOX, care au transmis confruntarea, au încasat 5,6 milioane de dolari pentru un spot de 30 de secunde, cu peste 400.000 de dolari mai mult decât anul trecut.