Karsten Warholm a doborât recordul mondial la 400 de metri garduri! Finală extraordinară la Tokyo. Video

Norvegianul Karsten Warholm este regele probei de 400 de metri garduri. A câștigat cursa de la Tokyo stabilind un nou record mondial.
03.08.2021 | 07:04
Karsten Warholm a doborat recordul mondial la 400 de metri garduri Finala extraordinara la Tokyo Video

Karsten Warholm a încheiat cursa de 400 de metri garduri cu un nou record mondial. Norvegianul a plecat de pe culoarul 6 din finala de la Tokyo și a oprit ceasul la 45 de secunde și 94 de sutimi, spulberând precedentul record.

Karsten Warholm a doborât recordul mondial la 400 de metri garduri!

Norvegianul a bătut recordul la 400 de metri garduri pe 1 iulie, la Oslo. Atunci a urcat ștacheta la 46,70, în etapa Diamond League de la Oslo, în fața propriilor fani.

Până atunci, recordul lui Kevin Young de 46.78 a rezistat de la Jocurile Olimpice de la Barcelona.

Karsten Warholm a pornit ca din pușcă de pe culoarul 6 și nu a cedat nicio clipă inițiativa în finala olimpică.

VEZI VIDEO:

A rupt tricoul la finalul cursei!

Americanul Rai Benjamin s-a apropiat pe final, însă norvegianul a găsit resurse să accelereze pe ultima sută de metri.

După ce a trecut linia de sosire, lui Karsten Warholm nu i-a venit să creadă și a rupt tricoul de pe el de fericire, fiind felicitați și de ceilalți finaliști pentru această performanță.

Alison Dos Santos a câștigat medalia de bronz!

Podiumul a fost completat de americanul Rai Benjamin și de brazilianul Alison Dos Santos, care au alergat 46.17, respectiv 46,72, aflați la cele mai bune performanțe ale carierei lor.

Alison Dos Santos s-a bucurat ca un copil pentru medalia de bronz, fiind prima medalie la competițiile majore de atletism.

Brazilianul în vârstă de 21 de ani a avut o copilărie dificilă. La vârsta de 10 luni a suferit arsuri de gradul trei pe o mare parte a capului, care i-au lăsat cicatrici pentru tot restul vieții.

Karsten Warholm are în palmares aurul la toate competițiile majore!

Însă, medalia de bronz de la Tokyo poate fi primul pas pentru o carieră de succes în atletism.

Pentru Karsten Warholm, titlul olimpic este singurul care îi lipsea din palmares după ce a câștigat de două ori titlul mondial și o dată titlul european.