Kennedy Boateng (28 de ani) a comis penalty-ul din care Florin Tănase a deschis scorul în Dinamo – FCSB, din etapa a 4-a a SuperLigii. Fundașul togolez a făcut un fault care putea fi evitat cu ușurință.
Kennedy Boateng a continuat seria gafelor în finalul derby-ului. Togolezul a comis henț în propriul careu, iar Feșnic a dictat și al patrulea penalty din acest meci. „Centralul” din Cluj-Napoca n-a văzut din prima infracțiunea comisă de Boateng și a avut nevoie de ajutor din camera VAR.
Feșnic a mers să vadă pe monitor faza, dar s-a convins rapid că Boateng a comis henț. Pentru eroarea făcută, stoperul dinamovist a văzut și cartonașul galben.
Seria de penalty-uri a continuat în repriza a doua. În minutul 55, la scurt timp după ce Florin Tănase a făcut 2-2, Ionuț Cercel l-a faultat în careu pe Alexandru Musi.
Horațiu Feșnic n-a stat pe gânduri și a arătat pentru a treia oară în derby punctul cu var. Danny Armstrong a luat din nou mingea și l-a învins pe Zima reușind astfel „dubla”.
Kennedy Boateng i-a băgat în meci pe cei de la FCSB în derby-ul etapei a 4-a. Pe fondul unei dominări a lui Dinamo, stoperul togolez a comis o eroare uriașă. L-a faultat în propriul careu pe Florin Tănase, iar Horațiu Feșnic n-a ezitat să arate punctul cu var.
Faza a fost analizată și din camera VAR, dar Cătălin Popa și Marius Badea au mers pe mâna „centralului” din Cluj-Napoca. Cel care a executat lovitura de la 11 metri a fost același Tănase, care l-a învins cu ceva emoții pe Epassy. A fost a 9-a reușită a lui Tase împotriva lui Dinamo, care a devenit victima sa preferată. – vezi VIDEO
Deși FCSB a deschis scorul pe Arena Națională, Dinamo a terminat prima repriză în avantaj. Mai întâi, echipa lui Zeljko Kopic a făcut 1-1 după ce Alexandru Musi a marcat împotriva fostei sale echipe.
Scorul de 2-1 a fost stabilit însă după un penalty acordat în minutele de prelungiri. Horațiu Feșnic a arătat din nou punctul cu var după ce Risto Radunovic l-a ținut de tricou pe Armstrong.
Cei de la FCSB au sperat să fie salvați de VAR, după ce reluările TV au arătat că și fotbalistul scoțian l-a ținut de tricou pe Risto Radunovic. Popa și Badea nu au intervenit din cabină, iar decizia lui Feșnic din teren a fost menținută. În urma acestei faze, fundașul stânga muntenegrean s-a ales și cu cartonaș galben.
Același Danny Armstrong și-a asumat responsabilitatea și a executat lovitura de la 11 metri. Mijlocașul dreapta al lui Dinamo a șutat pe centrul porții, fără să-i dea vreo șansă lui Lukas Zima.