Nu doar Keşeru rupe plasele în Bulgaria. Sergiu Buş, gol important pentru Levski

Claudiu Keşeru nu e singurul golgheter român din campionatul Bulgariei. Sergiu Buş a adus un punct îin deplasare echipei sale, Levski Sofia.
10.12.2017 | 08:56

Dacă până acum microbiştii români erau obişnuiţi să audă doar de isprăvile în careurile adverse ale internaţionalului Claudiu Keşeru, un alt fotbalist român a început să se remarce în campionatul de la sud de Dunăre.

Este vorba despre fostul campion al României cu CFR Cluj (2010), Sergiu Buş, care a ajuns deja la “cota” 5 în prima ligă din Bulgaria, la patru goluri de Keşeru, care ocupă locul secund în clasamentul marcatorilor.

Keşeru, 9 goluri, Buş, la 4 “lungimi”

Fotbalistul în vârstă de 25 de ani a înscris sâmbătă în deplasarea echipei sale, Levski Sofia, de la Slavia, încheiată cu scorul de 1-1. Românul a marcat în minutul 18, a mai ratat câtvea bune ocazii, dar a văzut şi cartonaşul galben, cu două minute înainte de final.

Levski se află pe poziţia a treia în Bulgaria, cu 39 de puncte după 20 de etape, la şase puncte de liderul Ludogoreţ (unde evoluează Keşeru şi Moţi) şi la cinci de… formaţia la care a evoluat Buş în sezonul 2014-2015, ŢSKA Sofia.