Razvan Nicolae
în Tenis
25/11/2018, 17:37
Kolinda Grabar-Kitarovic, alături de tenismenii croaţi care au câştigat Cupa Davis! Şi-a luat revanşa în faţa Franţei! Video GALERIE FOTO

Kolinda Grabar-Kitarovic a fost alături de tenismenii croaţi care au câştigat Cupa Davis. După ce a fost la finala Campionatului Mondial din Rusia, când Croaţia a fost învinsă de Franţa, scor 2-4, politicianul a asistat şi la ultimul act al celei mai importante competiţii pe echipe din tenis. De această dată, preşedintele Croaţiei a reuşit să-şi ia revanşa pentru înfrângerea de la fotbal.

Croaţia a învins-o pe Franţa, scor 3-1, în finala Cupei Davis, după ce ultimul meci, între Jo-Wilfried Tsonga şi Borna Coric, nu s-a mai disputat. Kolinda Grabar-Kitarovic a luat loc în tribunele stadionului “Pierre-Mauroy” din Lille şi a făcut spectacol la punctele câştigate de Marin Cilic în meciul contra lui Lucas Pouille.

Kolinda Grabar-Kitarovic, alături de tenismenii croaţi care au câştigat Cupa Davis în faţa Franţei

Kolinda Grabar-Kitarovic a fost alături de tenismenii croaţi care au câştigat Cupa Davis în faţa Franţei şi a sărbătorit la final cu aceştia. După ce a stat în tribune la primul meci, preşedintele Croaţiei i-a îmbrăţişat pe Borna Coric, Marin Cilic, Ivan Dodig şi Mate Pavic, jucătorii care au făcut parte din echipa lui Zeljko Krajan. La Campionatul Mondial din Rusia, Kolinda Grabar-Kitarovic a fost alături de jucătorii naţionalei pregătite de Zlatko Dalic, care au obţinut medalia de argint la turneul final.

Croaţia a câştigat Cupa Davis pentru a doua oară în istorie, după succesul din 2005. Tenismenii croaţi au învins Canada, Kazahstan, Statele Unite ale Americii şi Franţa în acest an. În finală, în prima zi, Borna Coric şi Marin Cilic i-au învins pe Jeremy Chardy, respectiv Jo-Wilfried Tsonga. Sâmbătă, în meciul de dublu, perechea Nicolas Mahut/Pierre-Hugues Herbert a adus primul şi singurul punct al Franţei în urma victoriei în faţa croaţilor Ivan Dodig/Mate Pavic. Duminică, Maric Cilic l-a învins pe Lucas Pouille, scor 7-6(3), 6-3, 6-3, şi a adus Cupa Davis în vitrina croaţilor.