Kyle Walker, “fundaşul-portar” al lui Manchester City: “Mai râdeam de ei când prindeau mingea din două mişcări”

Razvan Nicolae
în Manchester City
07/11/2019, 00:41
Kyle Walker a fost "fundaşul-portarul" pentru Manchester City pe finalul meciului cu Atalanta

Kyle Walker a fost senzaţia serii în meciurile din grupele Ligii Campionilor. Fundaşul lui Manchester City a fost introdus pe teren în minutul 88 şi a intrat în poartă, după ce Claudio Bravo a fost eliminat. Portarul chilian fusese la rândul lui rezervă şi i-a luat locul lui Ederson la pauză, astfel că Pep Guardiola nu mai avea niciun goalkeeper pe bancă.

Kyle Walker a păstrat poarta intactă pentru Manchester City

La finalul meciului Atalanta – Manchester City 1-1, Kyle Walker a fost primul fotbalist al campioanei Angliei care a ajuns în zona interviurilor. Fundaşul englez a reuşit să păstreze poarta intactă, chiar dacă a avut o intervenţie stângace, la primul şut pe poartă al italienilor, şi a explicat cum a ajuns să apere buturile “cetăţenilor”.

“Dacă m-am oferit eu voluntar? Să zicem că a fost şi acest lucru. Uneori mai râdeam de portari când prindeau mingea din două mişcări, dar acum mi-am dat seama că uneori e nevoie de aşa ceva ca să parezi un şut. Am venit aici ca să luăm un punct sau să obţinem victoria. Suntem mulţumiţi că am obţinut o remiză”, a declarat Kyle Walker la finalul meciului.

Claudio Bravo a intrat în istoria Ligii Campionilor

Claudio Bravo a avut o noapte de coşmar în Atalanta – Manchester City. Portarul chilian a intrat pe teren în minutul 46, iar după doar patru minute a fost învins de Mario Pasalic. Pe finalul meciului, goalkeeper-ul de 36 de ani a fost eliminat, devenind primul portar care este introdus în timpul unui meci şi primeşte şi un cartonaş roşu.