Rapid, cea care a fost eliminată din Cupă de Hermannstadt, vrea să se răzbune în Giulești la derby-ul cu FCSB. Gigi Mustață, liderul „Peluzei Nord” a „roș-albaștrilor”, a mărturisit că se teme de acest meci.
Rapid vine după două rezultate catastrofale (0-2 acasă cu U Cluj, în campionat, și 1-2 cu Hermannstadt în Cupă). Marius Șumudică și-a anunțat chiar demisia, însă conducerea a intervenit și a decis ca antrenorul să încheie totuși acest sezon pe banca echipei din Giulești.
Gigi Mustață, cel care l-a ironizat pe Șumudică, a avut o intervenție telefonică la emisiunea FANATIK SUPERLIGA în care a vorbit despre meciul care urmează între Rapid și FCSB. Liderul suporterilor campioanei en-titre a explicat de ce are o teamă aparte de acest derby.
„Pe noi mai puțin ne interesează cupa, pe noi campionatul!”, a precizat inițial Gigi Mustață. „Ți-e frică de meciul acesta, Gigi?”, a întrebat moderatorul Cristi Coste.
„Da, sincer. Deci, lăsăm ironiile la o parte. Repet din nou, Rapidul este o echipă care… Joacă cu ambiție, mai ales cu echipele de tradiție și nu vreau să-i ironizăm la capitolul fotbal.
Ați văzut, de fiecare dată, cu noi joacă cu ambiție, cu toate că în alte meciuri au făcut rezultate negative, dar cu noi își dau viața pe teren. Și nu este de neglijat lucrul ăsta!”, a explicat Mustață.
„Mai ales că voi aveți seria aceasta de nouă meciuri, fără victorie cu Rapidul!”, a intervenit moderatorul. „Da, da. Sperăm ca să se încheie. La meciul ăsta să începem noi cu 1-0 din anul ăsta!”, a spus liderul „Peluzei Nord”.
„Ești alături de băieți sau mergi astăzi?”, a mai întrebat Cristi Coste pe final. „Acum mă duc. Sunt pe drum. Merg la bază pentru că eu tot timpul sunt lângă echipă.
Noi tot timpul am pus lângă ei și să-i încurajăm pentru că șansele sunt de partea noastră să luăm campionatul și așa e normal. Comunicarea și colaborarea asta între noi, peluză, suporteri, conducere, este una extraordinar de bună!”, a spus la final Gigi Mustață la FANATIK SUPERLIGA.
Ultimele 5 rezultate directe între Rapid și FCSB: