Sergiu Preda    Claudiu Surmei
în Jupiler League
23/09/2018, 09:11
Ladislau Boloni, prima înfrângere în Belgia. Antwerp rămâne temporar pe podium, după 0-2 cu St.Truiden GALERIE FOTO

Echipa antrenată de Ladislau Boloni a înregistrat prima înfrângere în Belgia în actualul sezon, 0-2 pe terenul celor de la St. Truiden. Antwerp rămâne temporar pe podium, cu 15 puncte după 8 meciuri disputate, însă nu toate echipele din Jupiler League au apucat să joace în acest week-end. Elevii lui Boloni au un meci dificil etapa viitoare, cu Gent.

Seria rezultatelor bune înregistrate de Antwerp cu Ladislau Boloni pe banca tehnică a fost întreruptă St. Truiden, echipă care a urcat până pe locul 7 în Belgia în urma victoriei cu 2-0 și este la egalitate de puncte cu primele 3 echipe aflate pe locuri de play-off. Antwerp a ajuns la 4 victorii, 3 rezultate de egalitate și o înfrângere și are golaveraj 10-5.

Jucătorii folosiți de Boloni: Bolat – Opare, Arslanagic, Van Damme, Jukleroed – Haroun, Yatabare – Owusu, Rafaelov, Rodrigues – Bolingi. Rezerve: Baby, Batubinsika, Buta, Hairemans, Ze Lamkel, Mbokani, Teunckens.

Ladislau Boloni e la prima înfrângere în Belgia

Jocul a fost unul echilibrat în prima parte a meciului, cele 2 echipe încercând să stea la cutie și să găsească breșe în apărarea adversă. Tabela de marcaj a rămas neschimbată până la pauză, iar la reluarea jocului St. Truiden a arătat mult mai motivată. Gazdele au deschis rapid scorul prin De Norre, în minutul 48, apoi au preferat să își lase adversarii să atace și să îi prindă pe contre. Același De Norre i-a pasat decisiv lui Kamada în minutul 90+1, iar acesta nu l-a iertat pe portarul Bolat. St. Truiden – Antwerp s-a terminat 2-0. Înainte de meciul cu St. Truiden, Antwerp era neînvinsă de 7 partide și marcase în fiecare din ultimele 5.

Boloni lucrează la o carte autobiografică

Tehnicianul român a anunțat că lucrează la o carte autobiografică, care va cuprinde atât întâmplări mai puțin plăcute din perioada comunistă, cât și multe dintre momentele minunate pe care le-a trăit, calificarea la EURO 1984, Cupa Campionilor și Supercupa Europei, ambele câștigate cu Steaua în 1986 și 1987. Cartea va fi publicată în 2 limbi, maghiară și română.