Lamine Yamal (17 ani) a fost huiduit pe „Giuseppe Meazza” la inspecția gazonului înainte de Inter – Barcelona, returul semifinalei din UEFA Champions League. Superstarul catalanilor a avut o reacție de mare campion.
Fanii lui Inter i-au luat frica lui Lamine Yamal, după ce puștiul-minune al Barcelonei a avut o prestație de vis la partida tur, încununată și cu o reușită de pus în ramă. Înaintea returului de pe „Giuseppe Meazza”, italienii au încercat să îl intimideze pe spaniol, pe care l-au huiduit copios când Barca a ieșit să inspecteze gazonul.
În ciuda vârstei fragede, Yamal nu s-a lăsat intimidat de ostilitatea cu care a fost primit pe celebrul stadion din Milano și a avut o reacție de milioane. Atacantul în vârstă de 17 ani a început să zâmbească și să aplaude, semn că că nu îi este teamă de atmosfera care va fi pe stadionul cu o capacitate de 75.817 de locuri.
Inter – Barcelona pornește de la scorul de 3-3, rezultat înregistrat săptămâna trecută pe stadionul Olimpic din Barcelona. Cu Hansi Flick la timonă, catalanii ar putea ajunge într-o finală de Liga Campionilor după zece ani de pauză. În 2015, Barca cucerea UEFA Champions League după o victorie cu Juventus, scor 3-1.
„Am respect, sunt fericit să fiu aici. Este o semifinală. Desigur, este finala dinaintea finalei. Am meritat-o. Avem o atitudine grozavă, o mentalitate grozavă… este incredibil cum joacă echipa.
Astăzi trebuie să ne distrăm și să arătăm cât de buni suntem. Să ne apărăm bine și să mergem pentru meci”, a declarat Hansi Flick, înainte de Inter – Barcelona.
Flick a vorbit și despre tactica aleasă pentru confruntarea de pe „Giuseppe Meazza”. „Cuba și Inigo joacă în centru și se descurcă incredibil de bine. Eric poate juca în dreapta. Nu sunt îngrijorat de loviturile fixe; am adaptat unele lucruri și vom face mai bine.
Cheia este să ne menținem structura, atât în ofensivă, cât și în defensivă. Trebuie să fim bine poziționați în pressing, inclusiv cu mingea, și să fim capabili să creăm ocazii de gol”, a adăugat tehnicianul german.