Sporturi

Larisa Iordache a scris istorie pentru România la Europenele de gimnastică! A câştigat patru medalii. Video

Autor: Andrei David | 20.12.2020 | 17:57
Larisa Andreea Iordache, cea mai titrată româncă la Europene. FOTO: sportpictues.eu

Larisa Iordache a revenit la Campionatele Europene de Gimnastică după o pauză de trei ani şi a cucerit patru medalii. Cu ajutorul acestora a devenit cea mai titrată sportivă din România în istoria acestei competiţii.

Seria de medalii a fost deschisă cu un argint în proba pe echipe, în cea de-a treia zi de concurs, după care au urmat alte trei în finalele pe aparate.

În ultima zi a Campionatelor Europene au fost programate finalele la cele patru aparate, iar Larisa Iordache s-a calificat în toate. A ratat medalia doar la paralele, cucerind titlul la sol şi bârnă şi argintul la sărituri.

Larisa Iordache a cucerit 16 medalii la Europene, cele mai multe dintre gimnastele din România

După ce fetele noastre s-au calificat în finala pe echipe de pe prima poziţie, au fost întrecute în ultimul act de Ucraina. 154,663 puncte au strâns vecinele de la nord, suficient cât să depăşească punctajul României, 154,496. Podiumul a fost completat de Ungaria, la ceva distanţă, 151,597 puncte.

Medalia de argint cu echipa a fost a 13-a din cariera Larisei Iordache la Campionatele Europene.

Duminică, 20 decembrie, au fost programate finalele pe aparate. La senioare, ziua a început cu proba de sărituri. După ce a avut al treilea punctaj în calificări, Larisa Iordache a reuşit al doilea punctaj al zilei şi a luat a doua medalie de argint în Turcia.

În finala de la paralele, gimnasta noastră nu a mai reuşit să prindă podiumul, clasându-se pe 4, cu 13,250, la doar 5 sutimi de bronzul câştigat de Barbora Mokosova, din Slovacia, cu 13,300.

Au venit apoi probele de la bârnă şi sol. România a cucerit 3 medalii în cele două finale, două de aur prin Larisa Iordache şi un argint la bârnă, prin Ioana Stănciulescu.