Traian Terzian
în Fortuna
14/10/2019, 15:35
Lars Lagerback se teme înaintea meciului România – Norvegia: ”Important cum se vor reface jucătorii noştri titulari” GALERIE FOTO
Selecționerul Lars Lagerback se teme înaintea meciului România - Norvegia din preliminariile Euro 2020 de faptul că titulari care au evoluat împotriva Spaniei nu vor fi refăcuți complet

Selecționerul Lars Lagerback se teme înaintea meciului România – Norvegia din preliminariile Campionatului European din 2020 de faptul că titulari care au evoluat împotriva Spaniei nu vor fi refăcuți complet. Tehnicianul suedez a susținut luni o conferință de presă la Arena Națională alături de căpitanul Stefan Johansen.

Lars Lagerback se teme înaintea meciului România – Norvegia: ”Românii sunt fotbalişti foarte buni şi tehnici”

”Am analizat în aceste zile România, acum e important cum se vor reface jucătorii noştri titulari, nu sunt multe lucruri de schimbat faţă de partida cu Spania! Ne dorim să câştigăm la Bucureşti. România are o echipă cu jucători tineri foarte buni, dar şi jucători experimentaţi, nu vreau să nomalizez pe cineva, remarc echipa pentru că e formată din fotbalişti foarte buni şi tehnici”, a declarat temător Lars Lagerback înaintea partidei România – Norvegia.

Căpitanul reprezentativei norvegiene, Stefan Johansen, și-a amintit de partida tur de la Oslo în care ”tricolorii” au egalat în minutele de prelungire. ”Din meciul tur trebuie să învăţăm că o partidă are 90 de minute. La Oslo, am fost dezamăgiţi că am obţinut doar o remiză, deşi am condus cu 2-0”, a spus Johansen la conferința de presă.

Lars Lagerback asistă la un antrenament al echipei naționale a Norvegiei

Joshua King a lipsit de la antrenamentul oficial al Norvegiei

Înainte de întâlnirea cu presa, reprezentativa Norvegiei a efectuat antrenamentul oficial pe Arena Națională din București, iar de la ședința de pregătire a absentat atacantul Joashua King. Fotbalistul de la Bournemouth a fost menajat din cauza unor dureri la spate resimțite după meciul împotriva Spaniei, care a avut loc sâmbătă și care s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Întâlnirea România – Norvegia, din etapa a opta a preliminariilor Campionatului European din 2020, se va disputa marți, 15 octombrie, de la ora 21:45, și va fi transmisă în format LIVE VIDEO și LIVE TEXT pe FANATIK. Partida ar fi trebuit să se joace fără spectatori, dar FRF a obținut permisiunea ca pe Arena Națională să intre copii și astfel ”tricolorii” vor evolua cu o asistență de peste 30.000.