Ministrul de Externe al Rusiei, Serghei Lavrov, a declarat marți că Moscova este dispusă să negocieze cu Donald Trump “garanţii de securitate” pentru Ucraina.
Șeful diplomației ruse a subliniat că prioritatea Kremlinului în negocierile cu SUA va fi crearea unei noi arhitecturi de securitate în tot spaţiul eurasiatic.
De asemenea, Lavrov a afirmat că pentru soluționarea conflictului miliar din Ucraina, Moscova așteaptă din partea președintelui ales al SUA, Donald Trump “iniţiative concrete”, potrivit Reuters şi EFE.
“Suntem dispuşi să abordăm garanţii de securitate pentru ţara care acum se numeşte Ucraina”, a declarat Serghei Lavrov la o conferinţă de presă.
Ministrul rus de Externe a transmis că în aceste negocieri trebuie să se țină cont de faptul că “o parte a acestei ţări” a decis alipirea la Rusia, făcând astfel referire la peninsula Crimeea şi provinciile Doneţk, Lugansk, Zaporojie şi Herson.
Totodată, Lavrov a menționat că înainte de toate trebuie “lichidate” ameninţările la adresa securităţii Federaţiei Ruse pe flancul vestic, făcând aluzie la extinderea NATO.
O altă prioritate a Kremlinului în negocierile cu Occidentul și mai ales cu Donald Trump este stabilirea rolului Moscovei în viitorul sistem de securitate european, a mai spus Lavrov, care a subliniat că în ultimii ani puterile occidentale au folosit Ucraina ca instrument “pentru a slăbi Rusia”.
“Dar contextul eurasiatic va fi dominant în aceste negocieri, întrucât partea occidentală a continentului european nu poate ignora giganţi precum China, India şi Rusia şi nici ţările din Golful Persic şi din sudul Asiei”, a mai explicat oficialul rus.
Acesta a anunțat că Rusia nu intenţionează să renunțe la implicarea sa în politica Orientului Mijlociu, chiar dacă a suferit o înfrângere strategică puternică în Siria, după înlăturarea regimului Bashar al-Assad. În plus, Lavrov susține că Iranul, partenerul strategic al Rusiei, nu este îndreptat împotriva nimănui și de aceea va continua să îl sprijine.
Mai mult, oficialul rus a cerut Alianței Nord-Atlantice să renunțe la tendința de a se implica în regiuni aflate la mare distanță de zona sa tradiţională de influenţă, precum Caucazul, peninsula coreeană sau strâmtoarea Taiwan.